HÜRJET’de ‘Ön Tasarım Gözden Geçirme’ aşaması tamamlandı

0
1149

Türk Hava Kuvvetleri’nin ihtiyaçları doğrultusunda Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından geliştirilen HÜRJET Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı projesinde ‘Ön Tasarım Gözden Geçirme’ aşaması başarıyla tamamlandı.

Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada, ” HÜRJET Projesi’nde “Ön Tasarım Gözden Geçirme” aşaması başarıyla tamamlandı. Hürjet’in, 2020 yazında kritik tasarımının tamamlanması, 2022 yazında ilk uçuşa hazır hale getirilmesi hedefleniyor.” ifadesi yer aldı.

HÜRJET Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı hali hazırda Türk Hava Kuvvetleri  envanterindeki T-38 uçakları ile Türk Yıldızları tarafından kullanılan F-5 uçaklarının yerini alması hedefleniyor. Ayrıca 3 bin kilogram faydalı yük ile F-16’ların yakın hava destek ve savaş eğitim uçağı rollerini paylaşması planlanıyor.

HÜRJET Ses hızının 1,2 katı (mach 1,2) hızda, 45.000 fit azami irtifaya sahip olacak şekilde tasarlanacak. Havada yakıt ikmali kabiliyetine sahip olacak uçağın, ilk yerli dijital ‘Fly By Wire’ uçuş kontrol sistemi ile donatılacak.

Hürjet’in ilk uçuşunu 2022’de yapması, ilk teslimatın ise 2025’te gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Kaynak: SSB, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here