İsveç Savunma Bakanı Peter Hultqvist ve İngiliz mevkidaşı Penny Mordaunt, ‘ gelecekteki savaş uçaklarının ortak gelişme olanaklarını incelemek’ için Mutabakat Zaptı (MoU) imzaladı.

İki ülke gelecekteki savaş uçağı yeteneklerinin geliştirilmesi konusunda işbirliği niyetinde olduğunu bu anlaşma ile teyit ediyor. Anlaşmada İsveç’in ürettiği JAS 39 Gripen savaş uçaklarının da geliştirilmesi ön görülüyor.

Mutabakat zaptı uzun vadeli taahhütler içermiyor, fakat gelecekte ülkelerin pozisyonlarını netleştiriyor. İsveç ve İngiltere geliştirme ve satın alma durumuna gelirse taraflar daha ayrıntılı anlaşma imzalayacak. Bu işbirliği, İsveç’in JAS 39 Gripen savaş uçağına ileri teknolojileri daha fazla ekleme fırsatı sunacak.

Tempest programı için işbirliğinin ilk adımı olarak görülen anlaşma, Gelecek Hava Muharebe Sistemleri (FCAS) konusundaki bir fizibilite çalışması olacak. Anlaşmaya İsveç’ten Saab firması, Birleşik Krallık’dan ise BAE Systems, Leonardo UK, MBDA ve Rolls Royce gibi firmalar katılarak sanayi ve teknoloji alanında sağlam bir temel oluşturması bekleniyor.

Almanya ve Fransa’nın 6.nesil savaş uçağını tüm Avrupa’ya pazarlamayı düşünerek F-35’in program ortağı olan İngiltere’yi yanlarına almaları bekleniyordu. Ancak Brexit kararı sonrası Londra hükümeti Paris ve Berlin’le ortak bir proje içinde yer almaktansa kendi 6.nesil savaş uçağı projesine start verdi.

Tempest adı verilen bu projeye askeri savunma sanayiinde bir başka güçlü olan İsveç de katılmış oldu. Londra hükümetinin direkt 18 bin kişinin istihdam edileceği proje için Gripen uçağı ile bu alandaki uzmanlığını kanıtlamış İsveç ile görüştüğü zaten biliniyordu.

İngiltere Asya pazarına açılmak içinde projeye Japonya’nın dahil olmasını istiyor.

Kaynak: defense-aerospace, UK MoD,Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here