Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ)’ın özgün ürünleri arasında yer alan HÜRKUŞ yeni versiyonu HÜRKUŞ Hava Yer Entegrasyon Uçağı (HYEU) Uluslararası Anadolu Ankası-2021 tatbikatında uçuş gösterisi düzenledi.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın eğitim faaliyetlerinde kullanılması planlanan HÜRKUŞ HYEU ile İleri Hava Kontrolörü, İleri Muharebe Kontrolörü ve Müşterek Ateş Destek Timi eğitimleri verilecek.

Uluslararası Anadolu Ankası-2021 tatbikatına katılan TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, ” Çeşitli ülkelerin komutanlıklarının katılımlarıyla gerçekleştirilen bu önemli tatbikatta HÜRKUŞ HYEU özellikle 135’nci filo nezdinde ‘eğitim’ maksadıyla kullanılacak. Biraz daha açmak gerekirse, HÜRKUŞ HYEU ile amacımız hava ve yer unsurlarına eğitim vermek. HÜRKUŞ HYEU’nun gelişmiş sistemleri ve özellikleri ile Hava Kuvvetleri Komutanlığımıza önemli katkılar yapmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

135’nci filo isterlerine göre gelişmiş varyant olarak adlandırılan HÜRKUŞ HYEU’nun, düşük kullanım maliyet ve gelişmiş aviyonik sistemleri ile önemli avantajlar sağlayacağı öngörülüyor.

HÜRKUŞ HYEU ile Elektro-Optik / Infrared (EO/IR) kamera, lazer güdümlü ve güdümsüz eğitim mühimmatlarının yanı sıra oto pilot entegrasyonları da aşamalı olarak gerçekleştirilebilecek.

HÜRKUŞ PROJESİ

TAI-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. tarafından Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) öncülüğünde, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyacına cevap verecek ve dünya pazarına girebilecek bir eğitim uçağının geliştirilmesi amacı ile başlanan HÜRKUŞ Projesi’nde, 11 Temmuz 2016 tarihinde EASA (European Aviation Safety Agency) ve SHGM (Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü)’den CS-23 gereksinimlerine göre tip sertifikası alımı sonrası kabul süreci başlatılmış olup, birinci prototip uçağının kabul faaliyeti 14 Ekim 2016 tarihinde tamamlandı ve uçağın mülkiyet ve kullanım hakkı TAI’ye geçti.

SSM ile TAI arasında Mart 2006’da imzalanan sözleşme ile yürürlüğe giren HÜRKUŞ Programı kapsamında 2 adet uçar prototip uçak, 2 adet yapısal test uçağı ve uçaklara ilişkin doküman, yer destek teçhizatı, bakım yedekleri üretimi gerçekleştirildi.

HÜRKUŞ-A aviyoniklerinin Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın güncel eğitim ihtiyaçlarını içerecek şekilde değişimini içeren ve Aralık 2013’te imzalanan HÜRKUŞ-B projesi kapsamında uçakların üretimi devam etmekte olup, HÜRKUŞ-B kontratı kapsamındaki HÜRKUŞ-C kavramsal tasarım faaliyetlerine de devam edilmektedir.

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil CNN Türk’te katıldığı programda, HÜRKUŞ-C’nin yakın zamanda ihracat başarısını yakalayacağını söyleyerek, “Kontrat imzalanmadığı için söyleyemiyoruz ama 12 adet HÜRKUŞ-C ihraç edilecek” ifadesini kullanmıştı.

Kaynak: TUSAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here