Maersk Petrol tankeri

Yemen kıyıları açıklarında bilinmeyen bir nesnenin çarpması sonucu bir kargo gemisinde yangın çıktı. Başka bir geminin rotasının Yemen’e doğru değiştirilmeye zorlandığı bildirildi.

İran destekli Husi milisleri, Cuma sabahı Kızıldeniz ve Aden Körfezi’nde deniz trafiğine yönelik saldırılarına devam etti.

İngiltere makamları, bir geminin bilinmeyen bir nesne tarafından vurulduğunu ve yangın çıktığını bildirirken, diğer bir geminin de rotasını Yemen’e doğru değiştirmeye zorlandığını belirtti.

Birleşik Krallık Deniz Ticaret Operasyonu (UKMTO) açıklamasına göre, ilk olayda 10 kişilik bir ekiple kendilerini Yemen makamları olarak tanıtan küçük beyaz bir teknenin, Mokha limanının kuzeyindeki bir gemiye Yemen’e doğru rotasını değiştirmesi talimatını verdiğini söyledi.

Birkaç saat sonra UKMTO, Hodeida limanının güneybatısında bilinmeyen bir nesne tarafından vurulan bir gemide yangın çıktığını ve olayda yaralı ve ölüm olmadığını bildirdi.

AP Haber ajansı, isimsiz bir ABD savunma yetkilisi ve Ambrey denizcilik risk yönetimi şirketine dayandırdığı haberinde, Al Jasrah adlı bir kargo gemisinin saldırıya uğradığını belirtti. Al Jasrah kargo gemisi Alman şirketi Hapag Lloyd tarafından işletilmektedir.

UKMTO yetkilileri, Mokha’nın güneybatısında üçüncü bir belirsiz olayı da bildirdi. Yetkililer olayın soruşturulduğunu ekledi.

Husiler, Perşembe günü Maersk Gibraltar kargo gemisine insansız hava aracı saldırısı düzenlediklerini ve “son 48 saat içinde İsrail’e giden birkaç geminin geçişini engellediklerini” iddia etti.

Perşembe günü saldırıdan sonra ABD Merkezi Komutanlık (CENTCOM), Gibraltar kargo gemisine atılan füzenin hedefe ulaşamadığını ve suya düştüğünü belirtti.

Ayrıca, Husi açıklamada “Gazze Şeridi’ndeki kardeşlerimize ihtiyaç duydukları yiyecek ve ilaçları getirinceye kadar, İsrail limanlarına yönelen tüm gemilerin seyir yapmasını engellemeye devam edeceklerini” vurguladı.

CENTCOM, “Bu olay ABD Kuvvetleri ile ilgili olmasa da, durumu yakından izlemeye devam ediyoruz. Bu saldırılar uluslararası deniz güvenliğini tehdit etmeye devam ediyor” dedi.

Birleşik Krallık Deniz Ticaret Operasyonu (UKMTO), denizcilik güvenliği ile ilgili olarak Kızıldeniz, Aden Körfezi, Arap Denizi ve Hint Okyanusu gibi bölgelerde faaliyet gösteren bir organizasyondur. Bu tür bölgelerdeki denizcilik operasyonlarını izlemek, raporlamak ve koordine etmekle görevlidir.

ABD, Husi Tehdidine Karşı Uluslararası Koalisyon Oluşturuyor

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, İran destekli Husi militanların Kızıldeniz’deki uluslararası deniz taşımacılığı rotalarına yönelik tehdidi durdurmak amacıyla uluslararası bir koalisyon oluşturduklarını açıkladı. Sullivan, bu adımın yalnızca ABD ve İsrail’i değil, tüm uluslararası toplumu ilgilendirdiğini belirtti.

Sullivan, Husi militanların gemilere yönelik saldırılarının İran’ın etkisi altında olduğunu vurgulayarak, İran’ın bu saldırılara son vermek için sorumluluk alması gerektiğini ifade etti. Husilerin saldırıları, İsrail’in Gazze’den Hamas’ı çıkarmak için yürüttüğü askeri operasyona karşı bir tepki olarak ortaya çıktığını söyledi.

ABD’nin bu tehdide karşı oluşturduğu koalisyonun, uluslararası deniz taşımacılığındaki serbest geçişin, ticaret gemilerinin güvenliğinin ve yasal ticaretin korunması amacını taşıdığı bildirildi. ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’ın önümüzdeki hafta İsrail ve bölgeye yapacağı ziyaret sırasında bu konuyu ele alacağı belirtildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here