‘IDEX 2019’ uluslararası Savunma Fuarı Abu Dabi’de başladı

0
1802

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) başkenti Abu Dabi’de düzenlenen 14. IDEX Uluslararası Savunma Fuarı ve Konferansı bugün açılış gösterisiyle başladı.Fuara Savunma Sanayii Başkanlığı liderliğinde 23 Türk firması katılıyor.

14. IDEX Uluslararası Savunma Fuarını düzenleyen Abu Dabi Ulusal Fuar Şirketi (ADNEC), IDEX 2019 ve deniz fuarı NAVDEX 2019’de iç ve dış mekanların yüzde 95’nin rezerve edildiğini açıkladı.

Dünyanın önemli savunma fuarlarından biri olarak gösterilen IDEX fuarıen son 2017 yılında 1235 uluslararası firma ve 100 binden fazla katılımcıyla gerçekleşmişti.

Reuters’in haberine göre fuarın ilk gününde Birleşik Arap Emirlikleri’nin uluslararası şirketlerle ile 1.1 milyar dolar değerinde askeri anlaşma imzaladığı belirtildi.

Türkiye, IDEX 2019 fuarına Savunma Sanayii Başkanlığı liderliğinde 23 firma ile katılıyor. Fuarda Türk savunma sanayii firmalarınca üretilen ürünler ve hizmetlerin tanıtımı gerçekleştirilecek.

Türk savunma sanayisinin önde gelen firmalarından FNSS, IDEX 2019 fuarında, Uzaktan Komutalı Tanksavar Kulesi (UKTK), TEBER-30 Kule sistemi ve Pars III 8×8’i FNSS tasarımı SABER-25 Kule ile sergileyecek.

Fuara katılacak Türk firmalarından Otokar, dünyaca ünlü COBRA II ve ARMA 6×6 zırhlı kara araçlarının yanı sıra KESKİN Kule ile BOZOK Kule sistemlerini tanıtıcak.

NATO ve Birleşmiş Milletler tedarikçisi olan Otokar’ın tasarım, teknoloji ve kabiliyetleri ile dünyada ilgi gören araçlar ürettiğini belirten Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, IDEX Fuarı’nın bölgedeki iş birliklerini artırmak için önemli bir organizasyon olduğunu belirtti. Otokar’ın 9’uncu kez IDEX Fuarı’na katıldığını, fuarın Otokar için ayrı bir öneme sahip olduğunu söyledi.

Rusya’nın önde gelen firmalarından ROSTEC başta olmak üzere 50 yakın Rus firması IDEX 2019 fuarına katılıyor.

Geçen IDEX fuarında Rus Savunma şirketleri büyük bir gösteri yapmıştı. Bin 400 metre kare alanda Su-35, MiG-29 savaş uçakları, tanklar, zırhlı araçlar, hava savunma sistemleri ve küçük silahları sergilemişti.

Bu yılki fuarda hemen hemen herkesin aşina olan Rus silah platformları sergilenirken, yeni olarak Rosoboronexport-Rostec firmasının PANTSİR-ME Hava Savunma Sisteminin deniz versiyonu fuarda sergileniyor. 300 ton ve üzeri deplasmana sahip su üstü araçlarına takılabilen sistem 20 km menzil ve 15 km irtifaya sahip.

Rusya, Ortadoğulu müşterilerini hedef alarak küçük ölçekli silahları IDEX 2019 fuarında sergiliyor. Rus silah endüstrisinin geliştirdiği ‘Kalaşnikof AK-200′ serisi saldırı tüfekleri ilk günden müşterilerin ilgi odağı oldu. AK200, Rus ordusu için tasarlanan yeni AK-12 saldırı tüfeğinin ihracat versiyonudur.

Kalaşnikof AK-200

Ayrıca bugün Kalaşnikof basın dairesi, geliştirilip başarıyla test edilen yeni İHA konusunda basın mensuplarını bilgilendirdi.

Yeni ürünün ilk kez bir savunma fuarında görücüye çıktığı belirtilen açıklamada, “Bu İHA testleri başarıyla geçti ve kullanılmaya hazır durumda” “dendi.

Kalaşnikov’un fuardaki standında yapılan sunuma göre kamikaze İHA, 80 ila 130 kilometre arasında hız geliştirebiliyor, yaklaşık 3 kilogram faydalı yük taşıyabiliyor ve 30 dakikaya kadar havada kalabiliyor. 

14. IDEX Uluslararası Savunma Fuarına katılan Türk savunma sanayi firmaları şöyle: AKTİF SAVUNMA, ARES, ASELSAN, ASFAT, CES İLERİ KOMPOZİT, DESAN, ELEKTROLAND, FNSS, GARANTİ GİYİM, GLOBAL DEFENCE, GÜL OTOMOTİV, HAVELSAN, MKEK, NICOMATIC, OTOKAR, REPKON, ROKETSAN, STM, T KALIP, TRANSVARO, UNİFO GIDA, YAKUPOĞLU,YONCA ONUK.

Kaynak: Ajanslar, IDEX 2019, Sputnik,FNSS, OTOKAR,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here