Milli Savunma Bakanlığı, “ateşkesi sağlamak üzere İdlib bölgesinde bulunan unsurlarımıza yapılan hava saldırısı sonucu 2 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, 5 kahraman silah arkadaşımız yaralandı” açıklamasını yaptı.

Milli Savunma Bakanlığı’nın açıklamasında, “Ateşkesi sağlamak üzere İdlib bölgesinde bulunan unsurlarımıza yapılan hava saldırısı sonucu 2 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, 5 kahraman silah arkadaşımız yaralanmıştır. Belirlenen hedefler ateş altına alınmış, alınmaya devam edilmektedir.” denildi.

Açıklama şöyle devam etti: Bugüne kadar olduğu gibi şehitlerimizin kanı yerde bırakılmamış, bundan sonra da bırakılmayacaktır. Hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine, TSK ile asil milletimize başsağlığı ve sabır, yaralı personelimiz için de acil şifalar dileriz.

Savunma Bakanlığının son açıklamasında, “İdlib bölgesinden çeşitli kaynaklardan alınan son bilgilere göre; 50’den fazla Rejim unsuru, 5 tank, 2 zırhlı personel taşıyıcı, 2 silahlı pikap, 1 obüsün imha edildiği öğrenilmiştir.” ifadeleri kullanıldı.

SPUTNİK: SURİYE’NİN TALEBİ ÜZERİNE, RUS SU-24 SAVAŞ UÇAKLARI HAVA SALDIRISI DÜZENLEDİ

Rus Sputnik haber sitesinde çıkan bir haberde, Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi, Türk ordusunun Suriye’deki teröristlere destek verdiğini belirtti.

Haberde, Rus Su-24 savaş uçaklarının Suriye’nin talebi üzerine militanlara ateş açtığını ve bunun sahadaki çatışmanın seyrini tersine çevirerek Suriye ordusunun saldırıları püskürtmesini sağladığını vurguladı.

Açıklamada Suriyeli birliklerin 1 tank, 6 piyade aracı ve yüksek kalibreli silahların bulunduğu 5 arazi aracını imha ettiği kaydedildi.

BLOOMBERG: TÜRKİYE, ABD’DEN PATRİOT HAVA SAVUNMA SİSTEMİ TALEP ETTİ

ABD’li yayın kuruluşu Bloomberg’in Ankara’daki üst düzey bir yetkiliye dayandırdığı habere göre Türkiye, Suriye ordusunun Rusya hava desteğiyle yapacağı potansiyel saldırıları durdurmak için ABD’den Patriot hava savunma sistemi talep etti.

Yetkilinin aktardığına göre Türkiye, iki Patriot bataryasının güney sınırına konuşlandırılmasını istedi.

Bloomberg’e konuşan üst düzey yekilinin aktardığına göre Ankara, ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’e Patriot talebini geçen hafta iletti. ABD’nin bu talebe henüz cevap vermediği bildirildi.

Sputnik, Bloomberg’in ‘Ankara’nın İdlib için Washington’dan Patriot talep ettiğine’ dair haberi için Milli Savunma Bakanlığı’ndaki (MSB) kaynağından değerlendirme istedi.

MSB kaynağı “Bu haber gerçeği yansıtmıyor” dedi.

Kaynak: MSB,Sputnik, Ajanslar, Bloomberg,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here