İngiltere Donanması’nın ikinci Tip 26 Fırkateyni HMS Cardiff, BAE Systems’in Glasgow Govan’daki tersanesinde düzenlenen çelik kesme töreni ile inşaatına başlandı.

Savunma Bakanlığı 2017 yılında 3 fırkateynin inşaatı için BAE System ile 3.7 milyar sterlinlik anlaşma imzalamıştı. Birleşik Krallık, toplamda sekiz adet Tip 26 Sınıfı fırkateyn tedarik etmeyi planlıyor. Kalan beş adet fırkateyn ile ilgili sözleşme görüşmelerine ise 2020’li yılların başında başlanacak.

Tip 26 Fırkateynleri İngiliz gemi yapım endüstrisinin uzmanlığı ve Kraliyet Donanması’nın mükemmelliğini birleştiren modern savaş gemisi olduğunu söyleyen Savunma Bakanlığı sözcüsü, ” Bu gemiler İngiliz çıkarlarını dünya çapında güvende tutmaya yardımcı olacaktır.” dedi.

Çelik kesme töreninde konuşan BAE temsilcisi, ” Sekiz Tip 26 Fırkateynin ilk partisinde üç gemi inşa edilecek, ikinci partinin sözleşmesi önümüzdeki yıl müzakere edilecek.” ifadelerini kullandı.

Kraliyet Deniz Kuvvetlerinin fırkateyn gücü, hâlen, Tip 23 sınıfı gemilerden oluşuyor. Faydalı ömürlerini doldurmaya başlayan bu fırkateynlerin planlara göre yerlerini Tip 26  sınıfı (Global Combat Ship (GSC) Küresel Savaş Gemisi fırkateynlere bırakması öngörülüyor.

BAe Systems’in geliştirmekte olduğu Tip 26 firkateyni denizaltı Savunma Harbi (DSH; Anti Submarine Warfare)ve genel maksat ağırlıklı bir görev profili öngörülüyor.

BAe Systems yetkilileri, Tip 26 temel tasarımının Tip 45 Daring sınıfı hava savunma destroyeri ile müşterek bir muharebe komuta kontrol sistemi mimarisine sahip olduğu belirtiliyor.

Geminin toplam boyu 145m, genişliği 19m, deplasmanı ise yaklaşık 5,500t. 28kt sürate sahip ve 15kt sürat rejiminde azami menzili yaklaşık 7,000 deniz mili olması bekleniyor.

Geminin sensör ve silah sistemleri arasında BAe Systems 127mm/54 Mk45 Mod4 baş topTip 23‘ler de kullanılan Sea Ceptor anti-air füze sistemi’nin Tip 26’da kullanılması düşünülüyor. BAe Insyte üretimi ARTISAN 3D+ 3 boyutlu radarının Tip 26’larda kullanılacağı belirtiliyor.

Bir adet Merlin ya da WildCat helikopterinin operasyonuna uygun pist ve hangarı bulunan gemiden ayrıca insansız hava, suüstü ve sualtı araçları da kullanılabilecek.Uçuş güvertesi, RAF’ın Chinooks‘unun büyüklüğüne kadar helikopterleri barındırabilecek.

Tip 26 gemileri, karmaşık savaş senaryolarında, korsanlara karşı operasyonlarda ve insani afet yardımları misyonlarını üstlenmeside bekleniyor.

Kaynak: MoD, BAE Systems, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here