Fransa Donanması’nın Barracuda nükleer denizaltı sınıfının ilki olan SSN Suffren denizaltından, ilk defa Donanma Seyir Füzesi (MdCN) başarıyla ateşlendi.  Uzun menzilli MdCN deniz seyir füzesi yüksek stratejik değere sahip altyapı hedeflerini vurabiliyor.

Füze atış testi Fransa’nın Atlantik kıyısında yer alan Biscarrosse’daki füze test sahasında gerçekleşti. İlk kez bir Fransız denizaltısından bir seyir füzesi ateşlendi. Bu yetenek ile denizaltılar uzun mesafelerde bulunan kara hedeflerine saldırı kabiliyeti kazanmış oldu.

MBDA firmasının ürettiği MdCN deniz seyir füzesi, Naval Group tarafından Fransız Donanması için inşa edilen SSN Suffren denizaltısından başarıyla fırlatılmasıyla testlerin son kilometre taşıda geçilmiş oldu.

Uzun menzilli (yaklaşık 250 km) MdCN deniz seyir füzesi yüksek stratejik değere sahip altyapı hedeflerini vurabiliyor. Çok Görevli (FREMM) sınıfı Fırkateynlerde kullanılan seyir füzesi, ilk defa bir Fransız nükler denizaltısında kullanıma girecek.

SSN Suffren denizaltı Akdeniz’de gerçekleştirdiği testlerde Exocet SM39 tipi Anti-Gemi füzesini başarıyla ateşlemişti. Ayrıca F21 ağır torpidonun birkaç deneme atışı gerçekleştirildi.Tasarlanan bu silahların tümü Fransız denizaltılarında kullanılacak.

Fransız Naval Group tarafından Fransız Donanması için inşa edilen ilk Barracuda sınıfı nükleer denizaltı olan SSN Suffren, Temmuz 2019’da Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un da katıldığı bir törenle denize indirilmişti. Suffren’in donatım ve test faaliyetlerinin tamamlanmasının ardından 2020 yılı içerisinde Fransız Donanmasına teslim edilmesi planlanıyordu.

MDCN FÜZESİ SURİYE’DEKİ OPERASYONDA ATEŞLENEMEDİ

Suriye’nin Duma bölgesinde Esad yönetimi tarafından gerçekleştirildiği ileri sürülen kimyasal saldırının ardından, ABD, ingiliz ve Fransız kuvvetleri 14 Nisan 2018’de Suriye’deki hedefelere saldırıda bulundu.

Fransız medyasında çıkan haberlerde, operasyona katılan Aquitaine (D650), Auvergne (D654)  FREMM sınıfı Fırkateynlerden atılan MdCN seyir füzelerinin ateşlenmediği belirtildi. Sadece yedek gemi olarak katılan Languedoc (D653) Fırkateyni, 3 adet MdCN seyir füzesi ateşleyerek saldırıyı gerçekleştirebildi.

Kaynak: French Directorate-General of Armaments; MBDA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here