Katar Hava Kuvvetleri’nin ilk Tayfun savaş uçağı ülkeye ulaştı

0
661

Katar Hava Kuvvetleri’nin ilk Eurofighter Typhoon (Tayfun) savaş uçağı Katar’a varışı sebebiyle Dukhan Hava Üssü’nde düzenlenen törene Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad Al-Thani katıldı.

Tayfun savaş uçağı Dukhan Hava Üssü’nde konuşlanan F15-QA ve Rafale uçaklarından oluşan filoya katldı.

Hava gösterisini izleyen Katar Emiri, Rafale savaş uçaklarında oluşan 6’ıncı Filo’nun kontrol kulesi ve hava operasyonları merkezini içeren binaları gezdi.

Katar Silahlı Kuvvetleri BAE Systems’in Warton kentindeki tesisinde düzenlenen tören ile ilk Eurofighter Typhoon (Tayfun) uçağını teslim almıştı. Zamanında teslim edilen İlk tayfun uçağı bu ayın sonunda İngiltere’den Katar’a gemiyle getirileceği açıklanmıştı.

Katar hükümeti 2017 yılında İngiliz firması BAE Systems ile yaklaşık 5 milyar Sterlin (6.7 milyar ABD Dolar ) değerinde 24 Eurofighter Tayfun avcı uçağı almak için anlaşma yapmıştı. Anlaşma kapsamında teslimatlar 2022′ de başlayacaktı.

Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin (RAF) 12’inci filosu Temmuz 2018’de Katar ile müşterek çalışmak üzere yeniden düzenlendi. İkinci Dünya savaşından bu yana ilk defa RAF’ın bir filosu müşterek çalışma için yeniden oluşturuldu. İngiltere’nin Coningsby hava üssünde RAF personeli Katarlı pilotlara ve yer görevlilerine eğitim veriyor.

Katar, Fransız havacılık teknolojileri devi Dassault Aviation ile Mayıs 2015’te 24 adet Rafale tipi savaş uçağı alımı için anlaşma yapmış, daha sonra anlaşmaya opsiyonlu olan 12 uçak daha eklenmişti.

Anlaşma kapsamında 36 adet uçaktan ilki şubat 2019’da Katar’a teslim edilmişti.

Ayrıca Katar Boeing firmasıyla 2017 yılında 12 milyar dolarlık 36 adet F-15QA tipi savaş uçağı alımı için bir anlaşma daha imzaladı.

Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad Al-Thani Rafale savaş uçaklarında oluşan 6’ıncı Filoyu gezdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here