TUSAŞ Motor Sanayi (TEI) tarafından üretilen 4 adet ‘T700-TEI-701D’ genel maksat helikopter motoru, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’ne teslim edildi.

Motor teslimi için TEI’nin Eskişehir tesislerinde düzenlenen törene, Savunma Sanayi Başkanı (SSB) İsmail Demir, Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak, AK Parti Milletvekili Harun Karacan ve TEI Genel Müdürü Mahmut Faruk Akşit katıldı.

Törende konuşma yapan TEI Genel Müdürü Mahmut Faruk Akşit, “Bu motorlardan 20 yılı aşkın bir süre zarfında 236 adet ordumuza teslim edilecek. Teslimle iş bitmiyor. Bu motorların 30 yıl boyunca çalıştıkları süre boyunca bütün bakım, onarım, idame sorumluluğu da TEI’ye ait olacak” ifadelerini kullandı.

Yerli imkanlar ile üretilen ilk motor olduğunu vurgulayan Mahmut Faruk Akşit konuşmasına şöyle devam etti: “2000 beygirlik ilk yerli helikopter motoru. Milli helikopterimiz turboşaft helikopterimiz onu da 1 yıla kalmadan yerli helikopterimiz Gökbey’de entegrasyon çalışmaları için teslim edeceğiz. Bu motorun yüze 60’a kadar parçalarını TEI olarak biz burada üretiyor olacağız. İlk motorlarda yerlilik oranı biraz daha düşük. Şu anda yüzde 30’lar civarında, birkaç motor sonra bu yüzde 60’lara kadar çıkacak. Zaten motorun geri kalan aksamı özellikle biz o dönen parçalarındaki tribün kısmını yapıyoruz. Dışarıdaki aksesuarlarını tedarik zincirinden temin ederek motor haline getiriyoruz. Yan taraftaki binada bir test merkezi kurduk. Burada da testlerini yaparak teslim ediyoruz. Motorlardan 4 tanesi yapıldı.”

Kara, deniz ve hava araçları konusunda motor sorunu yaşandığını söyleyen SSB başkanı Demir, ” Milli olarak kurduğumuz motor şirketimizin de tasarım faaliyetleri açısından ve Türkiye’nin gelecekte milli motor tasarım merkezi olması açısından da önemli rol alacağını ve TEI gibi şirketlerimize de bu anlamda buna destek ve özellikle seri üretim anlamında büyük işler düşeceğini belirtmek istiyorum..” dedi.

Konuşmaların ardından törene katılan heyet temsili olarak yerli üretim ‘T700-TEI-701D’ motorunun bulunduğu camekana ‘gönderen Eskişehir TEI, alıcı ise Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’ yazılı kağıtlar yapıştırarak, teslimi gerçekleştirdi.

İlk yerli genel maksat helikopteri motorunun testlerini izleyen Savunma Sanayi Başkanı Demir ve beraberindekiler, daha sonra TEI tesislerinde Gökbey helikopter motorunun geniş testlerinin yapılacağı 30 bin metrekarelik yeni test binası olan Turboşaft Ar-Ge Test Merkezi’nin temelini attı.

Tesis 19 farklı test odası ile 500 personelin çalışacağı kapasitede atölye ve ofislere sahip olacak.

TEI tarafından Eskişehir tesislerinde üretilen T700-TEI-701D turboşaft motorunun proje çalışmaları 2014 yılında başladı. İlk yerli üretim motor olması nedeniyle Türkiye’nin havacılık tarihinde yeni kilometre taşı olarak gösteriliyor.

Motorların tüm servis, bakım, onarım, revizyon, eğitim, teknik destek alanlarında hizmet verme ve yedek parça sağlama yetkisi de TEI’de bulunuyor. TEI’nin seri imalat ile haftada 1 motor üretebilmesi planlanıyor. Kesinleşmiş 236 adet ve 12 adedi de opsiyonel sipariş alınmış durumda. Motor üretim süreci 2025 yılına kadar tamamlanması bekleniyor.

Kaynak: SSB, TEI, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here