Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığının en büyük tatbikatlarından olan ‘DENİZKURDU-2019’ Tatbikatı Anadolu’yu çevreleyen Karadeniz, Ege Denizi ve Akdeniz’de eş zamanlı olarak başladı.Tatbikata 131 gemi, 57 uçak ve 33 helikopter ile yaklaşık 25.900 personelin iştirak ediyor.

Tatbikata, Dz.K.K.lığından 110 gemi, deniz karakol uçakları, deniz helikopterleri, insansız hava araçları, Amfibi Deniz Piyade Birlikleri ve Amfibi Hücum Timleri, SAT ve SAS görev timleri ile kıyı birlikleri katılıyor.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan deniz harekâtına taktik hava desteği, Havadan İhbar ve Kontrol (HİK) uçakları ile nakliye uçakları ile katılırken, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndan genel maksat ve taarruz helikopterleri katılıyor.

Sahil Güvenlik K.lığından Arama Kurtarma Korvetleri, Sahil Güvenlik Botları, Karakol Uçakları ve Sahil Güvenlik Helikopterleri görev yapıyor.

Milli Savunma Bakanlığı’nın (MSB) tatbikat ile ilgili açıklaması şöyle devam etti: “Tatbikatın özellikle kriz yönetimi ve doğal afetlerle mücadele safhalarında, devletin ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının katılımı ile kurumlar arası eşgüdüm usul ve esasları denenecek, tatbikat senaryosuna NATO akreditasyon süreci devam eden Deniz Kuvvetleri K.lığımıza bağlı “Çok Uluslu Deniz Güvenliği Mükemmeliyet Merkezi (MARSEC COE)” ile üniversiteler de katkı ve destek sağlıyor.

Tatbikat, 2018 yılında teşkil edilen ve Mavi Vatan-19 Tatbikatı’nı da yöneten Deniz Harp Merkezi K.lığında kurulacak olan Tatbikat Kontrol Merkezi tarafından sevk ve idare ediliyor.

Birlik ve gemiler Kdz.Ereğli, Umuryeri, Gölcük, Erdek, Foça, Aksaz, Mersin, İskenderun’dan hareket ederken, tatbikatta harekâta hazırlık faaliyetleri, deniz harekât görevleri ile kriz ve harp dönemine yönelik eğitimler ve fiilî silah atışları icra edilecektir.

Ayrıca, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bağlısı tüm kıyı birlikleri tarafından görev fonksiyonlarına yönelik olarak üs/ limanların savunulması, doğal afetlerle mücadele, orman yangınlarına müdahale, lojistik ve teknik destek sağlanması ile Kimyasal/ Biyolojik/ Radyolojik/ Nükleer saldırılara karşı korunma eğitimleri icra edilecektir.”

Kaynak: MSB

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here