İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, Stena Impero isimli petrol tankerinin ardından 40 dakika sonra Liberya bandıralı İngiltere tarafından işletilen Mesdar isimli bir diğer petrol tankerinin de alıkonulduğunu açıkladı.

İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, İran’ın İngiltere’ye ait 2 gemiyi alıkoyduğunu duyurarak, bunun ‘kabul edilemez’ olduğunu söyledi.

Hunt, ” İki gemide de çok farklı milliyetlerden çalışanlar var, ancak anladığımız kadarıyla iki gemide de İngiliz vatandaşı yok. Tahran’daki büyükelçimiz İran Dışişleri Bakanlığı ile irtibat halinde, sorunu çözmeye çalışıyor. Biz de uluslararası ortaklarımızla yakın bir şekilde çalışıyoruz. Bu alıkoymalar kabul edilemez. Denizlerde yolculuk özgürlüğünün sağlanması ve bölgede her geminin güven içinde özgürce hareket etmesi çok önemli.” ifadelerini kullandı.

İngilizlerin sahip olduğu geminin İran tarafından güvenlik ve çevresel konularda uyarıldıktan sonra bırakıldığı belirtildi. Serbest bırakılmasının ardından Mesdar Suudi Arabistan’a doğru yoluna devam etti.

Mesdar’ın sahibi olan Norbulk Shipping UK Ltd yaptığı açıklamada gemilerinin serbest bırakıldığını doğrularken gemi personelinin de sağlık durumunun iyi olduğunu belirtti.

İran Devrim Muhafızları Ordusu, Hürmüz Boğazı’nda İngiltere bandıralı bir petrol tankerine el koymasının ardından yapılan yazılı açıklamada,“uluslararası denizcilik kurallarına riayet etmediği” gerekçesiyle İngiltere bandıralı, “Stena Impero” adlı petrol tankerine el konulduğu belirtildi. Tankerin “Stena Bulk” adlı İsveç firmasına ait olduğu belirtilen açıklamada, “tankerin yasal prosedürler doğrultusunda İran kıyılarına çekildiği” bilgisi yer aldı.

Denizcilik takip sistemleri tarafından aktarılan verilere göre, İngiliz bayrağı taşıyan “Stena Impero” tankeri ani dönüş yaparak Suudi Arabistan’a gitmesi gerekirken rotasını İran sularına çevirdiği bildirildi.

İran basınında çıkan haberlerde, İran Devrim Muhafızları’nın İngiltere bayraklı “Stena Impero” tankerini ele geçirdiği belirtiliyor.

İsveç firma yetkilileri, uluslararası sularda bulunduğu sırada çok sayıda küçük bot ve bir helikopterin tankere yaklaştığı bilgisine sahip olduklarını ancak artık gemide bulunan 23 kişilik mürettebat ile irtibat kurulamadığını açıkladı.

Firma yetkilileri, yaralılar olup olmadığı konusunda herhangi bir bilgi olmadığını, İngiliz makamlarıyla yoğun iletişimin sürdüğünü aktardı.

Geminin Birleşik Arap Emirlikleri’nden yola çıktığı, Suudi Arabistan’a gitmekte olduğu belirtiliyor.

Ay başında İran Devrim Muhafızları Ordusu’na ait beş hücum bot, Hürmüz Boğazı’nda Birleşik Krallık’a ait bir petrol tankerini alıkoymaya çalıştığı iddia edilmişti. Amerikan haber kanalları CNN ve Fox News, olayın tankerin Hürmüz Boğazı’ndan geçtiği sırada gerçekleştiğini duyurdu.

Haberde İranlı yetkililerin, söz konusu tankere rotasını değiştirme ve İran karasularına dümen kırma çağrısı yaptığı belirtildi. Ancak tankere kılavuzluk eden Britanya donanmasına ait savaş gemisinin silahlarını İran botlarına yönelterek, uzak durma uyarısı yaptığı ve bu uyarının etkili olduğu bildirildi. 

İngiliz Deniz Kuvvetleri 4 Temmuz’da Avrupa Birliği (AB) yaptırımlarını ihlal ederek Suriye’ye yakıt taşıdığı iddiasıyla Cebelitarık Boğazı’nda İran menşeli “Grace 1” isimli petrol tankerine el koymuştu.

İran, tankere ABD’nin emriyle el konulduğunu iddia etmişti.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton gemiye el konulmasından memnuniyet duyduğunu dile getirmiş ve “ABD ile müttefikleri Suriye ile İran’ın yasa dışı ticaretten kar elde etmesini engellemeye devam edecektir” demişti.

Kaynak: ukdefencejournal, Ajanslar, DW,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here