İngiliz Kraliyet Donanması’na bağlı Daring sınıfı hava savunma muhribi HMS Defender (D36) İstanbul Sarayburnu açıklarında demirledi.

Ege Denizi’nden dün saat 18.30’da Çanakkale Boğazı’na giriş yapan İngiliz Kraliyet Donanmasına bağlı ‘HMS Defender’ isimli savaş gemisi, saat 19.15 sıralarında Çanakkale önlerine ulaştı.Boğazdan geçen gemi daha sonra Sahil Güvenlik botu eşliğinde Marmara Denizi’ne geçmişti.

Ayrıca dün öğleden sonra Hollanda Kraliyet Donanması’nın dördüncü De Zeven Provinciën sınıfı fırkateyni HNLMS Evertsen (F805) Sahil Güvenlik botları eşliğinde Çanakkale Boğazı’nı geçerek Marmara Denizi’ne açıldı.

Ukrayna ile Rusya arasındaki gerilim artması üzerine, İngiltere savaş gemilerinin Mayıs ayında Karadeniz’e doğru yola çıkacağı bildirilmişti.

Sunday Times’ın üst düzey Deniz Kuvvetleri kaynaklarına dayandırdığı habere göre, İngiliz savaş gemileri Ukrayna ile Rusya arasındaki gerilimin artması üzerine Mayıs ayı ortalarında Karadeniz’e doğru yola çıkacak. Gazete konuşlanmanın İngiltere ve NATO müttefiklerinin Ukrayna’ya dayanışma göstermeyi amaçladığını bildirdi.

Queen Elizabeth uçak gemisinden oluşan görev gücü Hint Okyanusu ve Doğu Asya’ya geçmeden önce Akdeniz’de bulunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here