ABD ve İngiltere ortak hava tatbikatı kapsamında Doğu Avrupa’ya son 10 yılın en büyük hava indirme harekatını hazırlanıyor.

Birleşik Krallık’ta yayınlanan tabloid gazetesinin haberine göre, Middlesex’teki Daimi Müşterek Karargahı’ndaki İngiliz komutanlar ‘Moskova’ya karşı büyük bir güç gösterisi’ olarak, Polonya’ya Birleşik Krallık-ABD paraşütçüleri ile büyük bir hava indirme harekatı planlıyor. Ukrayna kuvvetleriyle bir dayanışma hareketi ve İngiliz askeri gücünü yansıtmak amacıyla İkinci Paraşüt taburu ( 2 PARA) 82’nci Airborne Paraşütçü birliklerini Polonya’ya göndermeyi düşünüyor.

Kaynaklara göre 16 Hava Saldırı Tugayının bağlı İkinci Paraşüt taburu C-130 askeri nasıl nakliye uçakları ile Polonya’ya üzerinde hava indirme harekatı düzenleyecek. Polonya’ya inen yüksek hazırlık birlikleri, sağlık görevlileri ve mühendisler 14 gün sürecek bir tatbikata katılacak.

Geçtiğimiz hafta ABD Başkanı Joe Biden’ın emriyle Doğu Avrupaya konuşlanacak ilk birlikler Polonya’nın güney doğusuna gelmeye başlamıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here