İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri Komutanı Mareşal Mike WIGSTON Türkiye ziyareti kapsamında Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tesislerini ziyaret etti.

TUSAŞ tarafından yapılan açıklamada, ” Şirketimizi ziyaret ederek yerli ve milli projelerimizi inceleyen İngiltere Hava Kuvvetleri Komutanı Mareşal Mike WIGSTON ve beraberindeki heyeti ağırlamaktan memnuniyet duyduk.” ifadelerine yer verildi.

Ziyaret ile ilgili açıklama yapan Mareşal Mike WIGSTON, “BAE Systems, TUSAŞ ile ortak olarak Türkiye’nin yeni nesil savaş uçağını inşa ediyor. İngiltere ve Türkiye ikili ilişkilerinin gücünü sembolize eden, ulusun gurur duyabileceği milli bir proje.” ifadelerini kullandı.

TFX projesi kapsamında İngiltere firması BAE ile Türkiye 5.nesil savaş uçağı geliştirme konusunda anlaşma imzalamıştı. Anlaşmanın proje maliyeti 128 milyon dolar civarında, dört yıllık bir takvim içerisinde gerçekleşecek.

Savunma Sanayii Başkanı Prof.Dr. İsmail Demir, (MMU-TFX) uçağının üretim programına İngilizlerin büyük destek verdiğini, bu desteğin uçağın uluslararası pazarlara açılım için önemli olduğunu söylemişti.

Türkiye’den Kale Grup ile Rolls-Royce’un milli TF-X motorunun ortak tasarımı için ortak çalışabileceği açıklanmıştı. İngiliz şirketi ve Türk hükümeti motor programında müzakereleri sonuçlandırmak için bir niyet mektubu imzalamıştı.Ancak bu planın gerçekleşmesi için İngiliz hükümeti izin vermedi.

Türkiye bunun üzerine projenin devam etmesi için  ara çözüm motoru olarak General Electric firmasının F110 ailesinden bir motor kullanılacağı açıklanmıştı. Bu ailenin en bilinen motorları F-16 ve F-15 savaş uçaklarında kullanılıyor.

öte yandan İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne (RAF) bağlı iki Eurofighter Typhoon savaş uçağı Konya 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığına intikal etti. Milli Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada, ” NATO eğitimleri kapsamında Konya 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığına intikal eden İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetlerine ait Eurofighter Typhoon uçağı ve 132’nci Silah ve Taktikler Filo Komutanlığımıza bağlı iki F-16 uçağının katılımıyla ilk eğitim uçuşu icra edildi ” denildi.

Kaynak: TUSAŞ, MSB, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here