ABD Füze Savunma Ajansı (MDA) ve ABD Donanması tarafından gerçekleştirlen balistik füze savunma testinde SM-3 Block IIA füzesi kıtalararası balistik füze (ICBM) hedefini başarıyla imha etti.

Resmi olarak FTM-44 (Flight Test Aegis Weapon System-44) olarak adlandırlan füze testi, Pasifik Okyanusu‘nda bulunan Kwajalein Atoll adasındaki Ronald Reagan Balistik Füze Savunma Test Bölgesinde, 17 Kasım yerel saat ile 12:50’de Northrop Grumman ICBM-T2 balistik füzesinin fırlatılmasıyla başladı.

Ateşlenen balistik füze Hawaii’nin kuzeydoğusundaki geniş okyanus alanına doğru tırmandı.Balistik Füze Savunma (BMD) sistemi ile donatılan Arleigh Burke Sınıfı güdümlü füze destroyeri USS John Finn (DDG-113) sensörleri, balistik füzeyi Hawaii doğru yöneldiğini tespit etti. Komuta ve Kontrol Muharebe Yönetim İletişim ağı (C2BMC) aracalığı hedef verileri ve izlediği rota destroyere ulaştı.USS John Finn destroyerinde bulunan dikey fırlatma sisteminden SM-3 Block IIA füzesi hedefe ateşlendi. Füze atmosfer dışına çıkarak kinetik başlığıyla balistik füzeye çarparak imha etti.

Program yetkilileri testi başarılı olarak açıklasada, FTM-44 testinin genel performansı, toplanan telemetri ve diğer verilerin değerlendirilmesinden sonra açıklanacak. Son test Aegis Balistik Füze Savunma donanımlı gemilerin altıncı uçuş testiydi. Yapılan diğer testlerde insan hatası kaynaklı başarısızlıklar yaşanmıştı. SM-3 Block IIA füze testleri 2020 yılının sonlarında ABD kongresinde değerlendirileceğinden kongre tarafından zorunlu hale getirilmişti.

SM-3 Füze ailesine mensup olan SM-3 Block IIA füzesi, bir önceki Block IB füzesine göre daha büyük ve daha fazla manevra kabiliyetine sahiptir. Ayrıca Block IIA füzesi menzil ve irtifada yüksek değerler ulaşması için büyük roket motor bulunmaktadır.SM-3 Block IIA füzeleri, füze savunmasında terminal aşamasında kullanılan Patriot ve THAAD sistemleri ile SM-6 ve Kara Tabanlı Balistik Savunma sistemi (GMD) arasında oluşan boşluğu doldurmak amacıyla tasarlandı.

Pentagon uzun süredir balistik füzelerin atmosfer dışında hedefe ulaşmadan imha edilmesine çalışıyor. Bunu gerçekleştirebilmesi için Aegis balistik füze savunma sistemi ve C2BMC ağ mimarisinin senkronize işleyerek orta ve ortanın üstü menzilde balistik füzeleri engellemesi gerekiyor. Bu sebeple son balistik füze testinin başarılı olması bir kilometre taşının daha geçildiğini gösteriyor.

ABD firmaları Japon Mitsubishi Heavy Industries ile SM-3 Block IIA’nın geliştirilmesi için ortak çalışıyor. Japonya, savaş gemilerini bu füzeyle donatmayı planlıyor.Japonya hükümeti Kuzey Kore’ye karşı savunma kapasitesini geliştirmek için ABD’den satın almayı planladığı kara konuşlu Aegis Ashore füze savunma sistemini teknik ve mali sorunlar sebebiyle iptal etmişti.Oluşan boşluğu doldurmak için iki yeni ‘süper destroyer’ satın almayı planladığı açıklanmıştı.

Her şey planladığı gibi giderse ABD Hükümeti SM-3 Blok IIA füzelerini, ABD Donanmasının Arleigh Burke sınıfı destroyerlerinde ve Aegis Ashore olarak bilinen kara tabanlı konfigürasyonlarda kullanabilir. Savaş gemilerine dayanan Kıtalararası Balistik Füze Savunması, kara tabanlı sistemlere göre önmeli esneklik sağlayacaktır.

Ayrıca Avrupa’yı Balistik füze tehditinden koruyacak Aegis Ashore sistemleri Romanya ve Polonya yerleştirilmişti. NATO’nun Avrupa’yı koruyacak hava savunma mimarisi, EPAA (European Phased Adaptive Approach) Avrupa Aşamalı Uyarlanabilir Yaklaşımı kapsamında SM-3 Block IIA füzelerinin kullanılması planlanıyor.

Kaynak: Raytheon, Ajanslar, Defence News, The Drive,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here