Alman Silahlı Kuvvetleri tarihin en büyük deniz projelerinde olan MKS 180 sınıfı fırkateyn projesinde, Hollandalı gemi yapımcısı Damen, geminin savaş yönetim sistemini tedarik etmek amacıyla Fransız Thales firması ile anlaşma imzaladığını duyurdu.

Tahmini 1,5 milyar Euro (1,8 milyar ABD Doları) değerindeki sözleşme, geminin tüm iletişim ve radar sistemlerini, silah ve füzeleri birbirine bağlayan Thales’in ‘Tacticos’ sistemini içeriyor.Anlaşmaya denizden ve havadan sürü saldırılarına karşı gemiyi savunan Su Üstü Savaş Sistemi de dahil.

Damen, Fransa merkezli Thales firmasının seçilmesi Hollanda Kraliyet Donanmasına daha önceden yapılan işler ile ilgil olduğunu belitti. Thales Hollanda, Kraliyet Donanmasına sensör ve radar süitleri dahil olmak üzere çeşitli yeni teknoloji ürünler teslim etmişti. Firma bu tecrübeyi Alman fırkateynlerinde de kullanmak istiyor.

Hollandalı DEMAN firması, Alman Donanması’nın Thales’teki ürünlerin çeşitliliği sayesinde en son teknolojik sistemlere sahip olacağını açıkladı.

Hollanda firması DEMAN 2020 başlarında Alman ThyssenKrupp Deniz sistemleri ve Alman Donanma Kiel GNYK Tersanelerinin tekliflerini geride bırakarak MKS 180 sınıfı fırkateyn projesini kazanmıştı.

İhaleyi Hollanda firması Damen’in kazanması üzerine Alman Donanma Kiel GNYK tersanesi ihaleye itiraz etmiş, konu ’Kamu İhale’ mahkemesine getirilmişti. İki Alman Donanma Tersaneleri Kiel (GNYK) ve Lürssen’in ortaklığı, GNYK’nın Damen’e yapılan ihale ile ilgili anlaşmazlığını çözdü.GNYK şikayetlerini geri çekti. Deman yöneticileri gemileri Lürssen tersanesiyle ortak olarak Almanya’da inşa etmek istediklerini açıkladı.

Çok Amaçlı Fırkateyn MKS 180 gelecekte deniz savaşlarında üstünlük sağlayacak şekilde dizayn edilecek. Üzerinde bulunan görev modülleri sayesinde çok çeşitli görevleri yapabilecek.

Alman Deniz Kuvvetleri MKS 180 fırkateynlerinde kendini savunan, su üstü ve denizaltı karşıtı savaşlarında ortak deniz resmi oluşturabilen bir gemi istiyor. Ayrıca gemi deniz gözetimi, ambargo kontrolü, kriz durumunda askeri tahliye ve ticari gemilere eskortluk gibi görevleride yapması isteniyor. 

MKS 180’nın uzunluğu su hattında yaklaşık 155 metre, maksimum 9 bin ton deplasmanında olacak. 110 mürettebat ve diğer görevler için 70 personel bulunacak.

MKS 180 sınıfının ilk gemisi 2028’de faaliyete geçecek. Programın tamamı on yıldan fazla sürecek.

Kaynak: Thales, DEMAN, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here