İngiltere ordusu Koronavirüs (COVID-19) mücadele kapsamında sivil yetkililere yardımcı olmak amacıyla askeri helikopterlerin kullanıldığı iki merkez kurdu.

İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAF), envanterinde bulunan Boeing’in ağır kaldırma helikopteri CH-47 Chinook, SA 330E Puma HC2 ve Agusta Westland Lynx Wildcat helikopterlerini yardım faliyetlerinde kullanılmak amacıyla Ulusal Sağlık Servisi’nin (NHS) hizmetine verdi.

İngiltere’nin Kuzeyinde İskoçya’da bulunan Kinloss askeri üssünde SA 330E Puma helikopterleri Kuzey Yorkshire’daki RAF Leeming merkezli CH-47 Chinook ve Lynx Wildcat helikopterleri koordineli çalışacak.

İkinci merkez İngiltere’nin güneyinde Oxfordshire’daki RAF Benson’daki hava gücü ve RAF-Odiham üssü, Kraliyet Deniz Kuvvetlerine bağlı Yeovilton’daki üslerde bulunan CH-47 Chinook ve Lynx Wildcat helikopterleri kullanılacak.

İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin Puma helikopteri Benson hava üssünden Kinloss askeri üssüne uçmaya hazırlanıyor.
Kaynak: MOD
…………………………………………………

Helikopter merkezleri özellikle İskoçya ve İngiltere’nin geri kalanına tıbbi nakilleri destekleme faliyetlerinde kullanılacak. Aynı zamanda ekipman ve personel taşıma gibi genel destek için de kullanılabilecek.

Kaynak: Janes, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here