Türk Silahlı Kuvvetlerine ait A-400M tipi uçak ile İtalya ve İspanya’ya koruyucu maske, yüz koruyucu maske, göz koruyucu maske, tulum ve anti-bakteriyel sıvı gönderildi.

Milli Savunma Bakanlığı’nın açıklamasında, “Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip ERDOĞAN’ın talimatlarıyla, Covid-19 virüsünden ciddi şekilde etkilenen ve büyük bir mücadele yürüten İspanya ve İtalya’ya için hazırlanan sağlık malzemeleri Ankara Etimesgut Havaalanı’ndan yola çıktı.” ifadeleri yer aldı.

Bakanlığın açıklaması şöyle devam etti: “Türk Silahlı Kuvvetlerine ait A-400M tipi uçak ile NATO müttefikimiz İtalya ve İspanya’ya; tamamı Millî Savunma Bakanlığı bünyesindeki askeri fabrikalar, Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu ve dikimevlerinde, yerli ve milli imkânlarla üretilen; koruyucu maske, yüz koruyucu maske, göz koruyucu maske, tulum ve anti-bakteriyel sıvı gönderildi.”

Ayrıca NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Twitter yaptığı duyuruda, “Türkiye COVID-19 ile mücadelemizi desteklemek için İtalya ve İspanya’ya bir kargo uçağıyla tıbbi malzeme gönderiyor.” ifadelerini kullandı.

İspanya ve İtalya’nın NATO Daimi Temsilcilikleri de TSK’ya teşekkür mesajı yayınladı.

SAĞLIK MALZEMELERİ TAŞIYAN UÇAK İSPANYA’YA ULAŞTI

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında sağlık malzemelerini taşıyan Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait uçak İspanya’nın Madrid kentine iniş yaptı.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) resmi Twitter hesabında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında sağlık malzemeleri taşıyan Türk Silahlı Kuvvetleri‘ne (TSK) ait uçağın İspanya’nın Madrid kentine iniş yaptığını duyurdu.

YARDIM UÇAĞINI İTALYA DIŞİŞLERİ BAKANI KARŞILADI

İsapnya’nın ardından İtalya’nın başkenti Romaya inen yardım uçağını İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, İtalya Genelkurmay Başkanı, Roma Türkiye Büyükelçisi ve Askeri Ataşemiz karşıladı.

Milli Savunma Bakanlığı Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Roma’ya inen uçağımızı İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, İtalya Genelkurmay Başkanı, Roma Büyükelçimiz ve Askeri Ataşemiz karşıladı. Uçaktaki sağlık malzemeleri İtalyan yetkililere teslim edildi.” denildi.

Kaynak: MSB, NATO,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here