İngiltere Rusya’nın olası işgaline karşı Ukrayna’da bulunan İngiliz askerlerini tahliye etmek için plan hazırladıklarını açıkladı.

Daily Express gazetesi, İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace’ın İngilizlerin Ruslarla Ukrayna topraklarında savaşmasının olası olmadığını açıklamasının ardından, hükümetin bölgedeki İngiliz askerlerini çekmek için hazırlık yaptığını yazdı.

Gazete, Ukrayna çevresindeki gerginliğin arttığını, uydu fotoğraflarının Kırım’daki Rus askeri üssünde yüzlerce tank ve zırhlı araç olduğunu gösterdiğini yazdı.

Tahliye kararının, Ortak Operasyonlar Bölümü başkanı Charles Strickland tarafından alınacağı vurgulandı.

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, ülkesinin ve müttefiklerin Rusya’nın işgali halinde Ukrayna’ya asker göndermesini ‘ihtimali olmayan’ bir durum olarak nitelemişti.

İngiliz basınına konuyla ilgili konuşan Ben Wallace, “İnsanları kandırmayalım. Ukrayna da bunun farkında” dedi.

Wallace, “Ukrayna NATO üyesi değil, bu yüzden Rusya’ya karşı çıkmak için Ukrayna’ya asker gönderme ihtimali yüksek bir şekilde hiç kimse için yok. İşte bu yüzden bizim yapacağımız en iyi şey Putin’e ‘bunu yapma’ demek.” ifadesini kullandı.

Bakan Wallace, ekonomik yaptırımların daha etkili ve caydırıcı sonuçlar vereceğini savundu.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson hafta için yaptığı bir açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i bölgedeki herhangi bir “istikrar bozucu eyleminin önemli sonuçları” olacağı konusunda uyarmıştı.

İngiliz askerlerinin, Polonyalı, Amerikalı ve Kanadalı askeri personelle birlikte, Ukrayna askerlerine danışmanlık görevi yaptığı açıklanmıştı.

Kaynak: Euronews, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here