Kraliyet Donanmasının amiral gemisi Akdeniz’de üç aylık konuşlandırılmasının ardından Devonport deniz üssüne geri döndü.Amfibi grubu yeni bir amfibi harekat tarzını denemek için Güney Kıbrıs kesimine çıkarma harekatı düzenledi.

HMS Albion, HMS Dragon ve RFA Lyme Bay gemilerinden oluşan Amfibi Görev Grubu, Kraliyet Donanması tarafından denemesi yapılan Kıyı Tepki Grubu( Littoral Response Group-LRG-X ) konsept testlerini gerçekleştirdi.

Kraliyet Deniz Piyadelerini Geleceğin Komando Gücüne dönüştürme kapsamında Amfibi grubu dokuz ana tatbikatta 40’tan fazla yeni konsepti denedi.Testlerde kıyıdaki biriliklere lojistik destek gemilerden kalkan insansız hava araçlarıyla sağlanırken, çıkarma yapmadan önce sahil şeridi yeni geliştirilen su altı otonom sonarlarıyla tarandı.

HMS Albion Devonport deniz üssüne geri döndü.

Deniz piyadeleri gelecekteki olası konseptleri denerken daha büyük takımlar halinde çalışmayı test etti. Sahada daha fazla uzman personel bulundurmak amacıyla takımlar 8 yerine 12 kişiden oluşturuldu.

Kraliyet donanması, Güney Kıbrıs Kesimi’nde bugüne kadarki en büyük konuşlandırılmasını (yaklaşık 1000 personelle) gerçekleştirdi.

Amfibi grubu denemeler dışında Akdeniz’de istikrar ve güvenliği teşvik etmek amacıyla NATO müttefikleri ve bölgesel ortaklarla birlikte çalışmalarda bulundu. Bu kapsamda Güney Kıbrıs, Gürcistan, Yunanistan, İtalya, Hollanda, Romanya, İspanya, Türkiye ve Ukrayna ile ortak eğitimler yaptı.

Kaynak: MOD, forces.net,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here