Londra’da düzenlenen Uluslararası Savunma ve Güvenlik fuarında (DSEI 2019) Birleşik Krallığın önde gelen savunma şirketleri ile İtalya firmaları arasında 6.Nesil Tempest savaş uçağı projesinde ortak çalışacağına dair niyet beyanı imzalandı.

Projenin geliştirilmesinde Birleşik Krallıktan, BAE Systems, Leonardo UK, Rolls Royce ve MBDA UK, İtalya’dan ise Leonardo İtalya, Elettronica, Avio Aero ve MBDA İtalya ortak çalışacak.

Proje ortaklarından BAE System’e göre İngiltere ve İtalyan hükümetleri Tempest savaş uçağı projesi yanısıra Typhoon ve F-35 uçaklarının yeni nesil hava sistemlerinin geliştirilmesinde ortak hareket edecek.

Geçen Temmuz ayında İsveç Savunma Bakanı Peter Hultqvist ve İngiliz mevkidaşı Penny Mordaunt, ‘ gelecekteki savaş uçaklarının ortak gelişme olanaklarını incelemek’ için Mutabakat Zaptı (MoU) imzalamıştı.

İki ülke gelecekteki savaş uçağı yeteneklerinin geliştirilmesi konusunda işbirliği niyetinde olduğunu bu anlaşma ile teyit ediyor. Anlaşmada İsveç’in ürettiği JAS 39 Gripen savaş uçaklarının da geliştirilmesi ön görülüyor.

Almanya ve Fransa’nın 6.nesil savaş uçağını tüm Avrupa’ya pazarlamayı düşünerek F-35’in program ortağı olan İngiltere’yi yanlarına almaları bekleniyordu. Ancak Brexit kararı sonrası Londra hükümeti Paris ve Berlin’le ortak bir proje içinde yer almaktansa kendi 6.nesil savaş uçağı projesine start verdi.

Tempest projesine İtalya’nın da dahil olmasıyla projede 3 ülke, Birleşik Krallık, İtalya ve İsveç ortak çalışacak.

DSEI 2019 fuarı ziyaretinde konuşan Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Türkiye ve İngiltere arasında önemli bir iş birliği potansiyeli bulunduğunu söyledi.  

Demir konuşmasına şöyle devam etti : “İngiltere’nin de geçen yıl Tempest diye bir proje açıkladığını biliyoruz. Gelecekteki savaş uçağı konseptini tartışıyorlar. Türkiye ile şu anda çalışmayı yürüten ülke olarak kendi projeleri ile hangi konularda ortak çalışma, hangi konularda iş birliği yapılabileceği meselesi de burada görüşmeye açık konulardan bir tanesi.”

Türkiye Milli Muharip Uçak Projesinde bir İngiliz firması ile mühendislik destek anlaşması yapılmıştı. Projenin ön değerlendirme anlaşmasının sonuna kadar belirli sayıda İngiliz ve Türk mühendisleri ortak çalışacak.

Kaynak: DESI 2019, Ajanslar, BAE Systems, Leonardo,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here