İtalyan Leonardo firmasının talep gören ürünlerinden ATR MP uçaklarına paraşütçülerin kullanabileceği kabin arkasına yeni bir kapı eklendi.Türk Deniz Kuvvetleri’de MELTEM-3 projesinde ATR MP uçaklarını seçmişti.

Leonarda, ATR MP uçağından paraşütlü mankenler bırakılarak yapılan testlerin başarılı olduğunu açıkladı.

ATR 42 / 72-600 uçakları, düşük işletme maliyetleri ve yüksek güvenilirliği sebebiyle sivil ve askeri müşteriler tarafından talep görüyor.Türk Deniz Kuvvetleri’de MELTEM 3 projesinde ATR-72/600 Deniz Karakol [D/K] Uçağını seçmişti.

TAI ve TUSAŞ tesislerinde altı adet ATR-72/600 D/K uçağından ilkinin sertifikasyon ve kabul testlerinin tamamlanmasının ardından Şubat 2017’de teslim edilmesi ve teslimatların 2018’de tamamlanması planlanmıştı. Ancak sertifikasyon testlerinde yaşanan sıkıntılar nedeniyle teslimat Şubat 2018’de gerçekleştirilemedi. Sorunların aşılması durumunda modifikasyonları tamamlanan uçakların teslimatına 2019’da tamamlanabileceği belirtiliyor.

Şu anda  MELTEM -3 Projesi kapsamında 2013’ün Temmuz ayında 2 adet ATR-72/600 Genel Maksat Uçağı envanterde kullanılıyor.

ATR MP uçakları farklı konfigürasyonlarda İtalyan Sahil Güvenlik ve İtalyan Hava Kuvvetleri tarafından, deniz devriyesi, arama kurtarma, ekolojik felaketlerin izlenmesi, uyuşturucu kaçakçılığı ve korsanlık faliyetlerinin önlenmesinde kullanılıyor.

Kaynak: ukdefencejournal, Leonardo, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here