İngiltere Savunma Bakanlığı, Kraliyet Donanması’nın Tip 45 muhriplerinin balistik füze savunma yeteneklerini kazandırmak için füze üreticisi MBDA ile sözleşme imzaladığını duyurdu. 

Bakanlık yetkilileri, İngiltere’nin  balistik füzeleri tespit edip yok edebilen, Deniz Balistik Füze Savunma kabiliyetini kullanan ilk Avrupa ülkesi olmaya hazırlandığını söyledi. 

Ülke çapında yaklaşık 100’den fazla işi desteklemesi beklenen sözleşmenin 300 milyon sterlin değerinde olduğu bildirildi.

Anlaşma, Birleşik Krallık Hükümeti’nin Type 45 muhriplerini MBDA’nın Sea Ceptor ve ortak hava savunma füzesi (CAMM) hava savunma füze sistemi ile yükseltmeye karar vermesinden bir yıl sonra gerçekleştirildi. 

Bu arada İngiltere, Fransa ve İtalya’nın bulunduğu ASTER Block 1 füze programına da katıldı.

Üç ülkenin  anlaşma imzalaması ile mevcut füzelerin Aster 30 Blok 1 standardına dönüştürülmesi ve Sampson çok işlevli radarında (MFR) güncellemeleri gerçekleştirilecek. 

Sea Viper Evolution programının yükseltilmesi ile  Kraliyet Donanmasının yüzey filosunu ve Maritime Strike Group ile birlikte Tip 45 gemilerinin ölümcüllüğünü artırması ve karmaşık hava tehditlerine karşı savunmaya hazır kalmasına yardımcı olması bekleniyor.

Kraliyet Donanması, HMS Daring, Dauntless, Diamond, Dragon, Defender ve Duncan dahil olmak üzere 6 Tip 45 muhripten oluşan bir filo işletiyor. Tip 45 gemilerinin dayanıklılığını arttırmak için Güç İyileştirme Projesi (PIP) kapsamında her gemiye ek güç üretim kaynakları kurarak  yileştirmelerden geçiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here