ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) arasında 2.seviye ‘orta sınıf silahlı insansız kara aracı’ sözleşmesi imzalandı. Katmerciler’in de platform üreticisi olacağı projeyle silahlı insansız kara araçlarında seri üretime geçilerek KKK’ya teslim edilecek.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir Twitter üzerinden yaptığı açıkalamada, ” Mehmetçiğe robot yardımcılar geliyor! Hafif ve orta sınıf 1.seviye insansız kara araçları prototiplerinden sonra orta sınıf 2.seviye için Aselsan ile sözleşme imzaladık. Katmerciler’in de platform üreticisi olacağı projeyle silahlı insansız kara araçları KKK’ya teslim edilecek.” ifadelerini kullandı.

Açıklama şöyle devam etti: “Proje; keşif, gözetleme, hedef tespiti yapan, üzerine silah sistemleri ve ihtiyaç duyulan başka sistemlerin takılabildiği, uzaktan komuta edilebilen, otonom olarak kullanılabilen, üstün hareket kabiliyetine sahip insansız kara aracı geliştirilmesi ve seri üretimini içeriyor.”

ASELSAN uzun süredir ‘İnsansız Sistemler’ faaliyet alanında çalışmalar yapıyor. Geleceğin savaş sahasında yaygın bir şekilde kullanılacak olan, uzaktan kontrol edilebilir ve kendi başına karar verip uygulama yeteneğine sahip insansız araçları geliştiriliyor.

İnsansız Kara Araçları (İKA), Keşif, gözetleme ve istihbarat, asimetrik tehditler ile mücadele, kritik tesislerin güvenliği, sınır gözetleme, El Yapımı Patlayıcılar ile müdahale, arama ve kurtarma, liman, boğaz ve deniz ticareti güvenliği ve lojistik destek sağlama alanlarında kullanılıyor.

Orta sınıf İnsansız Kara Aracı hafif mühimmatlara karşı koruma sağlayacak bir zırh bulunacak. Sürüş kameraları önde ve arkada yer alıyor. Ayrıca sistem uydudan görüntü aktarım kabiliyetine de sahip olacak.Otonom olacak şekilde tasarlanan platformun silahı acil bir durumda yakınlardaki askeri personel tarafından da kullanabilecek.

ASELSAN ve KATMERCİLER tarafından ortak geliştirilen İnsansız Kara Aracı’nın 2.5 tonluk ağırlığa sahip olması bekleniyor. Üzerinde ASELSAN üretim, Uzaktan Kumanda Silah Sistemi SARP UKKS yerleştirilecek.

Kaynak: SSB, ASELSAN, KATMERCİLER,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here