ABD Donanması, yeni geliştirilen İnsansız Mayın Tarama Aracının ‘sualtı patlama şoku’ testlerini başarıyla tamamladığını açıkladı.

Kıyı Muharebe Gemileri (LCS) üzerine çalıştırılan aynı zamandan kıyıdanda yönetilebilen İnsansız Etki Süpürme Sistemi (UISS), üzerindeki akustik ve manyetik sensörler ile mayınların imhası ve süpürülmesinde kullanılıyor. İnsansız Deniz Aracı (İDA) yarı özerk bir yetenek olarak “engellerden kaçınma sensör paketi”, Komuta Kontrol, İletişim ve Bilgisayar (C4) paketlerine sahiptir.

Son test ile UISS’ın başarılı beka kabiliyetini gösterdiğini belirten yetkililer, bu testlerin tamamlanmasıyla İnsansız Deniz Aracının (İDA) Mayın Harbi görevlerinde filoya katılmasına bir adım daha yaklaştığını belirtti.

Kıyı Muharebe Gemileri (LCS) gemilerinde iki modelin değerlendirilmesi ve testleri devam ediyor. General Dynamics firması 2008 yılında ABD Donanması ile insansız su sütü ve su altı araçalarının geliştirilmesi için sözleşme imzalamıştı. Bu kapsamda şirketin geliştirdiği KNIFEFISH insansız denizaltı aracı (UUV) sisteminin test çalışmaları devam ediyor.Sistem mayın önleme ve denizaltıların tespit edilmesinde kullanılıyor.Diğeride Textron tarafından geliştirilen İnsansız Etki Süpürme Sistemidir.(UISS)

Hava unsurları ve insansız araçlar ile yapılan mayın temizliği, gemilerin mayınlı sahaya girmeden yüzeye yakın ve denizaltındaki mayınları temizlemesine olanak sağlayacak. Ayrıca dikey kalkan hava araçları ile kıyı bölgesindeki savaş alanı keşif edilerek, amfibi saldırısı öncesinde çıkarma bölgesinin mayından temizlenmesine imkan verecek.

Knifefish insansız denizaltı aracı ve Textron tarafından geliştirilen İnsansız Etki Süpürme Sistemlerinin 2021 yılında operasyonel olarak kullanılması planlanıyordu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here