İran resmi haber ajansı IRIB, ABD’ye ait iki savaş uçağının Suriye hava sahası üzerinde İran’a ait bir yolcu uçağına tehlikeli biçimde yaklaştığını bildirdi.

Yapılan açıklamada İran uçağının pilotunun çarpışmadan kaçmak için hızla irtifa değiştirdiği ve bazı yolcuların yaralandığı kaydedildi.

IRIB haber ajansından yapılan ilk açıklamada İran yolcu uçağına yaklaşan bir savaş uçağı olduğu belirtilmiş ve bunun da İsrail’e ait olduğu söylenmişti. Daha sonra pilotun farklı açıklama yaptığı belirtildi.

İranlı pilotun güvenli mesafeyi korumaları uyarısında bulunmak için savaş uçaklarının pilotlarıyla iletişim kurduğu belirtilen açıklamada, bu sırada pilotların kendilerini Amerikalı olarak tanıttıkları öne sürüldü.

IRIB haber ajansı tarafından yayınlanan video görüntülerindeyse uçağın penceresinden yaklaşmakta olan bir savaş uçağı görünüyor ve yüzünden yaralanmış bir yolcunun yorumları yer alıyor.

Beyrut Havaalanı’ndan kaynaklar Reuters haber ajansına Mahan Havayolları’na ait uçağın Tahran’dan Beyrut’a gitmekte olduğunu bildirdi.

ABD askeri sözcüsü, olayı doğrulayacak uçakların “rutin görevde” olduğunu ve yaklaşma mesafesinin güvenli olduğunu açıkladı.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanı (CENTCOM) sözcüsü Alb. Bill Urban, Suriye’deki El Tanif üssü bölgesi yakınlarında rutin hava misyonu gerçekleştiren bir F-15 uçağının, “İran’ın yolcu uçağına bin metrelik güvenli bir mesafeden standart görsel teftiş” yaptığını doğruladı.

Söz konusu teftişin El Tanif üssündeki koalisyon personelinin güvenliğini sağlamak üzere yapıldığını belirtti. F-15 pilotunun söz konusu uçağın İran’ın Mahan Havayolları’na ait bir yolcu uçağı olduğunu tespit etmesi üzerine, F-15 uçağının güvenli bir şekilde uçakla arasındaki mesafeyi açtığını söyledi. Sözcü İran yolcu uçağına yönelik önlemenin uluslararası kurallara uygun şekilde yapıldığını belirtti.

Kaynak: Ajanslar,VOA,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here