Sabit döner kanatlı mini-mikro İnsansız Hava Araçları’nı (İHA) tespit etmek amacıyla geliştirilen RETİNAR FAR-AD Dron Tespit Radarı’nın Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) teslimatı tamamlandı.

Savunma Sanayii Başkanlığı ile 2019 yılı içerisinde imzalanan “Mini/Mikro İHA Tespit Radar Sistemi Sözleşmesi” kapsamında METEKSAN Savunma Sanayii A.Ş., RETİNAR FAR-AD Dron Tespit Radarı’nı 8 ay gibi kısa bir sürede geliştirerek TSK’ya teslim etti.

Dronların çok küçük olması ve hava şartları sebebiyle tespit edilemsi zor olabilmektedir. Gözle görülebilme mesafesinin çok kısa olması sebebiyle tehlikenin önlenebilmesinde geç kalınabiliyor.Bu nedenle mini/mikro İHA’ların uzaktan tespiti için radar sistemleri en kritik sistem olarak ön plana çıkmaktadır.

RETİNAR FAR-AD Dron Tespit Radarı mini/mikro insansız hava araçlarına ve karadan gelecek tehditlere karşı tamamen yerli ve milli imkanlarla geliştirildi. Radar, Dronların kuşlardan ayırt edilmesi, DJI Phantom, TALON gibi farklı dronların tespit ve takibini yapabiliyor.Ku frekans bandında düşük RF çıkış gücüyle çalışan sistem, ileri teknoloji katı hal radyo frekans tasarımına ve sayısal tabanlı radar mimarisine sahiptir.Özelleştirilmiş darbe sıkıştırmalı darbe doppler dalga şekli kullanan sistem, sayısal radar mimarisi sayesinde farklı dalga şekilleri ve farklı açısal dönme hızlarıyla seçilebilir etkin kullanım modları sunmaktadır.

RETİNAR FAR-AD, anlık 40° yükseliş açısı ile aynı anda karadaki tehditleri 7 km ve havadaki tehditleri 3 km menzile kadar tespit ve takip edebilmektedir. Radar, “Kullanıcı Arayüzü Yazılımı” ile takip edilen hedeflerin istikamet, 9 km’ye kadar mesafe, hız ve yönelim bilgilerini operatöre sunmaktadır.

RETİNAR Çevre Gözetleme Radar Ailesi Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Devlet Hava Meydanları İşletmesi tarafıdan kullanılıyor. METEKSAN savunmanın radarını birisi Asya’da diğeri ise Avrupa’da yer alan iki ülke daha kullanmaktadır.

Kaynak: METEKSAN

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here