Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, ” Patriot ve SAMP-T alımı kapsamında 3 seneden başlıyor. Zaten SAMP-T’nin benzeri ürünü biz 3 senede çoktan yapmış olacağız”dedi.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, TRT Haber’de soruları yanıtladı.

Hava Savunma Sistemleri hakkında konuşan İsmail Demir, ‘S-400’lerin kullanılmadığı’ iddialarına karşılık, bu sistemleri havadan size her hangi bir tehdit gelmesi ihtimalinde çalıştırmaya başlıyorusunuz. Bir tehdit söz konusu değil ise bu sistemlerin çalıştırılıyor olması sistemleri yıpratır, bu tamamen akılsızca bir kullanım demektir. bu sistemler ‘gerektiğinde‘ kullanılacak sistemler olduğunu söyledi.

S-400’lerin ikinci partisinin alımı söz konusu

S-400’lerin ikinci alımına değinen Demir, ” Biz bunun birinci partisini aldık. Teslimatı yapıldı. İkinci Partisinide hemen teslim alabilir idik, ancak orada bu sürecin önemli parametreleri bir tanesi, belirli teknolojileri işbirliği ortak üretim parametreleriydi ve üretim sürecinin yayılması diye bir kavram vardı. Bu konulardaki müzakerelerin biraz zaman alması neticesinde ikinci sistemin alımı zamana yayıldı.” ifadelerini kullandı

Demir, Türkiye düşündü taşındı şimdide Amerika ne derse desin ben ikinci sistemide alacağım diye inatlaşıyor manzarasından çok “Türkiye baştan verdiği kararın aynısını uygulamaya devam ediyor.” şeklinde konuştu.

SAMP-T’NIN BENZERİNİ 3 SENEDE YAPMIŞ OLACAĞIZ

Türkiye bir Patriot alımını, SAMP-T alımını görüşebileceklerini belirten Demir, ” geldiğimiz noktada, onların teslimat süreçleri biliyoruz, 3 seneden başlayan teslimat süreçleri var. “ dedi. Demir sözlerine, “zaten SAMP-T’nin benzeri ürünü biz 3 senede çoktan yapmış olacağız” ifadesini ekledi.

Yerli hava savunma sistemlerinde değinen İsmail Demir, Hisar A projemiz vardı, Hisar O projemiz vardı. Bunlar A+, O+ şekline çevirdik. Bu menzillerin kabiliyetlerinin artması anlamına geliyor. Bunlar şu an devrede, Korkut sistemimiz devrede diye konuştu.

Demir, Korkutumuz var; Hisarımız var; Hisar A+ var; Hisar O+ var; Siperimiz inşallah çok yakında devreye girecek. Bir merdiveni çıkar gibi basamak basamak bu kademeli hava savunma sistemizin inşasını devam ettirecekelerini söyledi.

ATAK Helikopteri İtalyan’lar ile ortak bir proje, motorda Rolls Roys Hanwell ortaklığı Amerika fikri mülkiye hakları olan bir motor, satış konusunda motordan dolayı Amerika’dan ihraç izni alınması gerekiyor. Satılan ülkenin ilişkilerine göre Amerika burada izin veriyor veya vermiyor. Böyle olduğunda “hani yerliydi” diyorlar. Bu da bir süreçtir. Gurur duymamız gerekirken aşağılamaya yönelik hareketler doğru değil.

HÜRJET, TCG ANADOLU’YA İNİŞ KALKIŞ YAPACAK

TCG Anadolu gemisini bu sene devreye almayı planladıklarını söyleyen İsmail Demir, Anadolu gemisinin ilk planlandığı haliyle devreye alınacak. ama ilk planlandığı halinde İHA/SİHA konuşlandırma yoktu. Şimdi ona göre deniz platformları devredeyken hatta HÜRJET’inde bu anlamada gemiye konuşlanacak şekilde tasarım değişikliğide yapılıyor. Arkadaşlarımı HÜRJET’İn gemiye iniş kalkışıyla ilgili çalışmalar yapıyorlar.

Demir, ” Üzerinde deniz aracı, kara unsurları ve hava unsurları taşıyan bir güç aktarma platformu olacak.” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here