İtalya, Fransa ve Yunanistan’ın ardından İspanya’da Avrupa Karakol Korvet (EPC) projesine resmen katıldığını açıkladı. İspanya 8 Şubat’ta EPC programına katılmak istediğini belirtmişti.

Savunma konuları üzerine yayın yapan İspanyol medya kuruluşu Infodefensa’nın resmi kaynaklara dayandırdığı haberinde resmi onayın 2 Nisan’da geldiği bildirildi.

Dört uluslu EPC programı her ülke kendi özel gereksinimlerini göre tasarlanmış modüler bir yapıda inşaa edilecek.

İtalya’nın Fincantieri ve Fransa’nın Naval Group firması 3 bin tonluk yeni korvetin yapımında ortak çalışacak.Bu iki firma ilk defa ortak bir projede çalışmış olacak.

Projenin ana müteahhitleri yeni kurulan ortak girişime NAVIRIS adını verdi. İtalyan-Fransız şirketlerinin İtalya’nın Cenova şehrinde ve Fransa’nın Toulon yakınlarında iki Ar-Ge merkezi olacak. Savunma kaynakları muhtemelen İspanya’nın Navantia firmasının da projeye katılıcağını belirtiyor.

Her ülke kendi tersanelerinde EPC’lerini inşa etmeleri bekleniyor. Fransa 9-11 gemi İtalya ise sekiz gemi inşa edecek. İlk gemi İtalyan Deniz Kuvvetleri’nde 2027’de, Fransız Deniz Kuvvetleri’nde 2030’da operasyonel olacak.

Yeni korvetin 3 bin ton sınıfında sınırlı kapasitede yüzey ve hava savaşı ve denizaltılara karşı koyma görevlerini yapabilmesi isteniyor. Gemi 14 Knot hızla 10 bin deniz mili menzili sahip olacak. Deniz devriyesi için çeşitli konfigürasyonlar ekelenebilecek.

İtalya ve Fransa Deniz Kuvvetleri’nin Korvet ihtiyaçı giderek artmaktadır.İtalya’nın yaşlanan Commandante sınıfı gemilerinin yerine yeni korvetleri envantere katmak istiyor. Fransa Donanması ise Floréal sınıfı gemilerin yerine yeni korvetlerin geçmesini istiyor. Avrupa Karakol Korveti projesine Almanya ise ilgi göstermiyor.

Avrupa Birliği Savunma ve Güvenlik Daimi Yapılandırılmış İşbirliği (PESCO) kapsamında Kasım 2019‘da kabul edilen 13 yeni işbirliği projesi arasında Avrupa Karakol Korveti (EPC) projeside bulunuyor. PESCO savunma projelerinde üye 25 ülkenin 47 projesi devam ediyor.

Portekiz ve Bulgaristan da EPC projesine katılmaya ilgi duyduklarını açıklamıştı.

Kaynak: Ajanslar, pesco europe.com, Defence News,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here