İsrail, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile 3,1 milyar dolar değerinde ağır yük kargo helikopteri ve çok rollü tanker nakliye uçağı satın alımı konusunda anlaşmaya vardı.

İsrail Savunma Bakanlığı, ABD’den 12 adet Lockheed Martin marka CH-53K tipi helikopter ve Boeing’den de iki adet KC-46 tipi çok rollü tanker nakliye uçağı satın almak için anlaştıklarını açıkladı.

Bakanlık 6 ilave helikopter satın alma seçeneğinin de bulunduğu anlaşmanın İsrail’in hava kuvvetleri kapasitesinin yükseltilmesi çerçevesinde gerçekleştirildiğini kaydetti.

İlk helikopterlerin 2026’da teslim alınacağının ifade edildiği açıklamada, yakıt ikmali uçaklarının ise teslimat tarihinin 2025’ten önce olmayacağı kaydedildi.

Bu tarihin Tel Aviv tarafından öne çekilmek istendiği ve toplamda 4 adet uçak alınması hedeflendiği belirtiliyor. Zira İsrail medyası, yakıt ikmal uçaklarının İran’ın nükleer tesislerini hedef alabilecek bir hava saldırısı için çok önemli olabileceğini öne sürdü. Fakat Savunma Bakanlığı hava kuvvetlerindeki ikmal uçaklarının yeterli kapasitede olduğunu belirtiyor.

İsrail hükümeti KC-46 Pegasus çok rollü tanker ve nakliye uçağı ile 25 adet F-35 savaş uçağının alımını Şubat 2021’de resmen onaylamıştı.

Boeing yetkilileri, İsrail’in 25 adet F-15EX savaş uçağı satın almak istediğini, mevcut 25 adet F-15I jeti içinde güncelleme talebinde bulunduğunu açıklamıştı. Fakat hükümet gelişmiş versiyon F-15EX savaş uçağı satın alınması planlandığından söz edilmedi.Fakat CH-47 Chinook veya CH-53K King Stallion’un bir çeşidi olan gelişmiş yeni bir ağır kaldırma helikopteri satın alımlarına yeşil ışık yaktı.

İsrail’de ek F-35’ler mi yoksa yeni versiyon F-15EX alımı yapılması konusunda tartışmalar yaşanıyordu.Fakat hükümet mevcut F-15 filosunu tamamlamak veya yükseltmek yerine F-35I’ye odaklanmaya karar vermiş gibi görünüyor.

JAPONYA İLK KC-46A’YI TESLİM ALAN ÜLKE OLDU

Geçen Kasım ayı içersinde Japonya Hava Öz Savunma Kuvvetleri (JASDF) ilk Boeing KC-46A tanker uçağını teslim almıştı. Böylece Boeing, ABD dışında bir ülkeye ilk KC-46A’yı teslim etmiş oldu.

Japonya ile ABD Aralık 2017’de ilk KC-46A için 279 milyon dolar değerinde Yabancı Askeri Satış sözleşmesi imzaladı. Aralık 2018’de ikinci bir opsiyonu anlaşması imzalayan Japonya, Üçüncü ve dördüncü opsiyon seçenekleri Ekim 2020’de tatbik edildi.

Hali hazırda Japonya Öz Savunma Kuvvetleri dört eski nesil KC-767J tankerini çalıştırıyor.

ABD Hava Kuvvetleri’nin eskiyen tanker uçaklarının yerine alacak olan ilk  Boeing KC-46 Pegasus stratejik nakliye ve tanker uçağı, 25 Ocak 2019’da Kansas’ın McConnell Üssü’nde düzenlenen tören ile Hava Kuvvetlerine teslim edildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here