İsrail, ABD ordusuna Iron Dome hava savunma sisteminin ilk bataryasını teslim etti. İsrail Savunma Bakanlığı ile ABD ordusu arasında İron Dome alım sözleşmesi geçen yıl imzalanmıştı.

İsrail firması Rafael Advanced Defence Systems ile ABD Ordusu arasında Ağustos 2019’da imzalanan anlaşma ile iki batarya ‘Iron Dome’ Hava Savunma Sistemi alınması kararlaştırılmıştı. Rafael firmasında bugün düzenlenen tören ile hava savunma sisteminin ilk bataryası ABD ordusuna teslim edildi. Savunma Bakanlığı yetkilileri ikinci bataryanın ‘yakın zamanda’ teslim edileceğini açıkladı.

İsrail’in çok katmanlı hava savunma sistemi parçası olan David’s Sling, Arrow-2 ve Arrow-3 sistemlerinin başarısını övgüyle anlatan İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, ” 2011’den beri yaklaşık 2400 başarılı müdahale ile İsrail’in savunma teşkilatının gücünü gösteriyor.” dedi.

ABD Ordusu tarafından satın alınan Iron Dome sisteminin rampaları ile donatılacak olan Oshkosh kamyonları, dünyanın en büyük kargo uçağı Antonov AN-225 ile Ağustos ayında İsrail’in Ben Gurion havaalanına getirilmişti.

ABD Ordusunun modernize edilmesinden sorumlu Vadeli İşlemler Komutanı (United States Army Futures Command) General Mike Murray, Silahlı Kuvvetler Teşkilatı taktik hava ve kara kuvvetleri alt komitesindeki konuşmasında, Iron Dome sisteminin ABD Ordusunun Savaş Komuta Sistemiyle entegre etme çabaları sırasında, siber güvenlik açıkları ve operasyonel zorluklar da dahil olmak üzere çeşitli sorunlar tespit ettiklerini söyledi.

Murray, “birlikte çalışabilirlik zorlukları, siber [güvenlik] zorlukları ve bazı sorunlar sebebiyle bu sistemi hava savunma sistemine entegre edemeyeceğimize inanıyoruz. Hava Savunma sistemi çok yetenekli fakat elimizde bağımsız çalışan iki bataryaya sahip olacağız.” ifadelerini kullandı.

Iron Dome Hava Savunma Sistemi’nin geliştirilmesi ve üretimi ana yüklenici, Rafael Advanced Systems tarafından gerçekleştirildi. Sistemin MMR radarı ise İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii’nin (IAI) bir yan kuruluşu olan ELTA tarafından üretildi.Komuta ve kontrol sistemi ise C4I uygulamaları üreten İsrail firması mPrest tarafından geliştirildi.

İsrail halihazırda, İran’ın Şahab füzeleri gibi uzun menzilli balistik füzelerin üstesinden gelmek için ‘Arrow 2’ sistemini kullanıyor. Onun ardılı olarak geliştirilmekte olan ‘Arrow 3’ muhtemel nişanlama alanını 4 kat genişletecek.

İleri düzeydeki Amerikan yapımı Patriot karadan havaya füzelerinin de balistik füzelere karşı koyma kapasitesi mevcut.

‘Iron Dome’ Gazze operasyonu sırasında 4 ila 70 km. menzilli roketlerle başa çıkarak güven sağladı. ‘David’s Sling’ (Davut’un Sapanı) adlı yeni sistemin 70-250 km. menzilli füzelerin önünü alacak.

Iron Dome’ ( Demir Kubbe) füze önleme sistemi, kısa menzilli roketler (70 km,ye kadar) topçu roketleri gibi asimetrik tehditleri çok hızlı bir şeklide tespit edip cevap verebilmektedir. Ayrıca sistem uçak, helikopter, İHA ve PGM gibi hava hedeflerinede karşı hava savunması yapmaktadır. İsrail’in çok katmanlı hava ve füze savunma şemsiyesinin son katmanında görev yapmaktadır.

Topçu roketi ve çok kısa menzilli balistik füzeler nispeten alçak irtifadan ve sadece 5-6 dakika gibi hatta daha kısa sürelerde uçtuklarından Iron Dome lokal radar ile hedefi tespit eder sahaya yayılmış bataryalar 7/24 atışa hazır şekilde tamamen otomatik hedefe atış yapar. Atış komuta kontrol merkezinin en uygun bataryasından asla insan inisiyatifine bırakılmadan ( ki buna zaman da yoktur) otomatik olarak gerçekleştirilir.

İsrail basınında çıkan haberlerde Iron Dome sisteminin saldırılara karşı %70-90 arası yüksek yüzdelerde çok başarılı bir savunma yaptığı yazıldı. İsrail’in sınır şehirlerine dağılan Iran Dome bataryaları tek bir merkezden komuta edilmektedir.

İron Dome sistemi İsrail Ordusu envanterinde yer alan SPYDER hava savunma sisteminin alt komponentlerini kullanmaktadır. SPYDER, hava-hava füzeleri olan kızılötesi güdümlü Python ve radar güdümlü Derby’nin satıhtan havaya atılan versiyonlarını kullanmaktadır.Derby üzerinde yapılan değişiklikler sonrasında füze ‘Tamir’ olarak adlandırıldı.

‘Tamir’ füzesinin etkili menzili 4 ile 70 km, aktif radar güdüm sistemi bulunan füze doğrudan hedefe temas/çarpış ya da hedefin yakınında infilak eden parça tesirli harp başlığına sahip. 3 metre uzunluğunda ve 16 cm çapındaki katı yakıtlı füzenin toplam ağırlığı 90 kg.

Iron Dome bataryası çok modlu arama/tarama radarı, komuta/kontrol merkezi ve her biri 20 adet Tamir füzeli 3 mobil lançerinden oluşuyor.

Kaynak: BBC

Kaynak:Ajanslar, BBC, The Jerusalem Post,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here