Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) elektronik harpte önemli üstünlük sağlayan PUHU taşınabilir dinleme ve kestirme sistemlerine, uzaktan komuta işletim özelliği ve drone tespit teşhis kabiliyeti kazandırılacak. Yeni PUHU’nun ilk teslimatlarını bu yıl içinde gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Savunam Sanayii Başkanı İsmail Demir, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, “ PUHU taşınabilir dinleme ve kestirme sistemleri son operasyonlarda etkin şekilde kullanılarak TSK’ya elektronik harpte önemli üstünlük sağladı. Bu süreçte PUHU’ya ek yetenekler kazandırılması için AR-GE çalışmaları devam etti ve teknolojik ilerlemeler kaydedildi.” ifadelerini kullandı.

Açıklama şöyle devam etti: “PUHU artık yerli-milli yazılım ve donanımlarla drone tespit kabiliyeti kazanacak. Uzaktan komuta ve işletim özelliğine de kavuşacak sistemin araç üzerine entegre mobil versiyonu üretilecek. Yeni PUHU’nun ilk teslimatlarını bu yıl içinde gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.”

Kara Kuvvetleri Komutanlığı ihtiyacı için tek er tarafından taşınabilir dinleme/ kestirme sistemleri tehdit oluşturan telsiz haberleşme yayınlarının dinlenmesi, yönünün ve konumunun bulunması amacıyla kullanılmak üzere üretilen 57 adet PUHU (MİLKED-3T4) Sisteminin teslimatları 18 Mayıs 2016 tarihinde tamamlanmıştı.

Kaynak: SSB, ASELSAN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here