İsrail Savunma Bakanlığı Balistik Füze Savunma sistemi ‘Arrow 3’ başarıyla test ettiklerini açıkladı.

Savunma Bakanlığının açıklamasında başarıyla sonuçlanan denemenin İsrail’in bölgedeki mevcut ve gelecekteki tehditlere karşı kendini savunmasına katkı sağlaması açısından ‘önemli bir kilometre taşı’ olduğu değerlendirmesinde bulunuldu.

İsrail’in orta kesiminde gerçekleştirilen test, Amerikan Füze Savunma Ajansı ve İsrail Hava Kuvvetleri’nin katılımıyla İsrail Havacılık ve Uzay Sanayi tarafından yönetildi. Test için hedef füze Akdeniz’in ortasından doğu kıyısına doğru fırlatıldı, radar tespiti sonrasında veriler kontrol merkezine iletildi. Verileri analiz eden merkez uçuş planı çıkararak Arrow 3 füzesini hedefe ateşledi. Hedef yok edilerek görev başarıyla sonuçlandı.

Arrow-3 füzesi yüksek ve uzak mesafedeki hedeflere karşı geliştirilen yeni nesil savunma sistemi olarak kabul ediliyor. İsrail ordusu operasyonlarda Arrow-2 füze sistemini kullanıyor, Arrow-3 füzeleri 2017 yılından beri ordu tarafından test ediliyor. Yapılan testler hedef kullanılmadan gerçekleşmişti, son yapılan testte ilk kez gerçek bir hedef test edildi. Arrow-3’ün İsrail ordusunun daha karmaşık senaryoları ile başa çıkmasını sağlayabileceği belirtiliyor.

Askeri uzmanlar, testin Suriye’deki İran hedeflerine yapılan saldırından bir gün sonra yapılması, herhangi balistik füze saldırısında karşı İsrail’in hazır olduğu mesajı verdiğini söylüyor.

Kaynak: IDF, Ajanslar, Haaretz,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here