Kıyı Muharebe Gemisi – (Littoral Combat Ship-LCS) ABD Donanmasının küçük ölçekli çok rollü görevler için dizayn edilmiş ağ bağlantılı savaş gemileridir.Kıyıya yakın bölgelerde faliyet göstermesi amaçlanmıştır.LCS gemileri sığ kıyı sularında mayın temizliği, sessiz dizel denizaltılar, küçük hızlı deniz unsurları, terörist faliyetler ve asimetrik tehditlere karşı faliyet göstermek için tasarlanmıştır.

Yaklaşık 20 yıl önce “Streetfighter” konsepti olarak bin tonluk çok rollü korvet olarak planlanan LCS gemileri, daha sonra büyük bir tasarıma dönüşmüştür. ABD Donanması 2000 yılların başlarında çok amaçlı savaş gemisi planlıyordu.Tarihler 2004 gösterdiğinde 2 değişken model tasarlandı, adları Özgürlük varyantı- Freedom class ve Bağımsızlık varyantı Independence class oldu. İlk planda tahmini 60 geminin inşası düşünülmüştü fakat bu sayı önmeli ölçüde azaldı.

LOCKHEED MARTİN’İN ÖZGÜRLÜK SINIFI (FREEDOM CLASS) SAVAŞ GEMİLERİ

Özgürlük varyantı- Freedom class gemileri Lockheed Martin tarafından Gibbs & Cox ve Fincantieri Marinette Marine (FMM) tarafından birlikte inşa edilmektedir.

İlk gemi USS Freedom (LCS-1) 2005 yılında kızağa konmuş 2008 yılında denemeler ve iyileştirmelerden sonra göreve başlamıştır. Sırasıyla, USS Forth Worth (LCS-3) Eylül 2012’de, USS Milwaukee (LCS-5) Kasım 2015’te, USS Detroit (LCS-7) Ekim 2016’da, USS Little Rock (LCS-9) Aralık 2017’de, USS Sioux City (LCS-11) Kasım 2018’de, USS Wichita (LCS-13) Ocak 2019’da donanmaya teslim edilmiştir. LCS 15 Billings, LCS 17 Indianapolis, LCS 19 St. Louis gemileri denize indirilmiş donanmanın kabul testleri devam etmektedir. LCS 21 Minneapolis-St. Paul inşası devam ediyor. LCS 23 Cooperstown ve LCS 25 Marinette üretim öncesi aşamasında olup, LCS 27 Nantucket, LCS 29 Beloit, LCS 31 TBD’nin ABD Donanması ile sözleşmeleri imzalanmıştır.

Freedom class gemilerin uzunluğu 118 metre, genişliği 17.5 metre, derinlik 4.1 metre olup tam yüklü deplasmanda yaklaşık 3.400 metric tondur. Azami hızı 45 knot ve üzeri olan gemide yaklaşık 50 gemi personeli 98 çeşitli branşlarda personel ( Deniz piyadesi, özel kuvvetler ve havacı personel) görev yapabilmektedir.

LCS GEMİLERİNİN YENİ TEKNOLOJİSİ ‘GÖREV MODÜLLERİ’ TASARIMIDIR

Gemilerin en büyük özelliği değiştirilebilir görev modülleriyle donatılabilen gövdeye sahip olmasıdır. Liman veya denizde gemiler 24 saat gibi kısa sürelerde görevin özelliklerine göre değişiklik veya yükleme yapılıp göreve devam edebilmektedir.

LCS gemileri ‘Mayın savaşı (MIW)’, ‘Denizaltı savaşı (ASW)’ ve ‘Su üstü savaşı (SUW)’ yapacak şekilde dizayn edilmişilerdir. Görev modülleri standart boyutlu ‘konteynerlerin’ içine monte edilmiştir. Vinç veya palet sistemi ile gemiye aktarılan konteynerler, geminin merkezi ağına bağlanarak diğer yüzey gemileri ve hava unsurları ile iletişime geçerek görevlerini yapmaktadır.

Mayın savaşı görev modülünde, ‘AN / WLD-1’ uzak mayın avlama sistemi gemi tarafından yarı suya daldırılabilir şekilde çekilerek mayın ve denizaltı tespitinde kullanılmaktadır. Ayrıca Raytheon tarafından geliştirilen ‘AN / AQS-20A ‘ sonar mayın tespit seti ile elektro-optik sensörler sayesinde denizin altından yüksek çözünürlüklü görüntü sağlanmaktadır. Sistem gemide bulunan ‘MH-60R’ veya ‘MH-60S Seahawk’ helikopteri ve İnsansız Suüstü gemileri tarafından da kullanılmaktadır.Donanma bu sistemler ile okyanus ve suyollarındaki askeri ve sivil gemilere güvenli erişim ve geçişi sağlamayı amaçlamaktadır.

Denizaltı savaşı (ASW) görev modülü içinde Lockheed Martin tarafından geliştirilen ‘Sea TALON’ denizaltı gözetim sistemi bulunmaktadır. Sistem yarı dalgıç araçlar ve ağ merkezli iletişimlerle bir dizi akustik sensörlerin bileşiminden oluşmaktadır.

Freedom class sınıfı gemilerde hangarlı uçuş güvertesine sahiptir. Hangar bir adet MH-60R veya MH-60S Seahawk helikopteri ve üç adet MQ-8B ve MQ-8C Fire Scout İnsansız Saldırı Helikopterini barındırabilir. Helikopterlerin hangara giriş ve çıkışları için Trigon travers sistemi kullanılmaktadır. Ayrıca güvertede yükleri taşımak için 3 eksenli bir vinç bulunmaktadır.

Gemiye akustik olarak optimize edilmiş Rolls-Royce su jeti kulanan iki adet Rolls-Royce MT30 36MW gaz türbini ve Fairbanks Morse Colt-Pielstick 16PA6B STC dizel motoru güç vermektedir. Ayrıca dört adet her biri 750-800 kW değerinde Fincantieri Isotta-Fraschini dizel jeneratörü yardımcı güç sağlamaktadır. Bu güç sistemi ile gemi 47 deniz mili (87 km / s) kadar hıza ulaşmaktadır.

SİLAH VE SENSÖR SİSTEMLERİ

İki sınıf gemide bulunan BAE Mk.110 57 mm deniz topu, Mk110 ve MK295 mühimmatını dakikada 220 mermi hızında, 14 km mesafeye atabilmektedir. İki adet 30 mm Mk.44 Bushmaster II topu, dört adet 12.7 mm makineli tüfek, hava ve yüzey savunması için toplam 24 adet AGM-114L Hellfire füzesi ve 21 RIM-116 RAM Rolling Airframe Füzesi (RAM) yüklü Mk.49 bulunmaktadır.

Özgürlük varyantı- Freedom class gemiler değiştirilebilir modüller sayesinde Harpoon anti-gemi füzesi, SM-2 veya ESSM yüzeyden havaya füzeleri taşıyabilir.

Freedom sınıfı gemilerde savaş yönetim sistemi açık mimariye dayanan Lockheed Martin’in geliştirdiği COMBATSS-21 sistemi kullanılmaktadır.Köprü entegre sistemi ile gemi sensörlerine bağlı tamamen dijital deniz haritaları ile güvenli seyir imkanı sağlanan gemide, hava ve yüzey gözetimi için EADS TRS-3D C-band radarı kullanmaktadır. ( LCS-15’den sonra 4D hava ve yüzey arama radarına geçilmiştir.) Silahlar için EO/IR (elektro-optik / kızılötesi) sistemi ve gemiye gelen füzeleri önlemek için Decoy sistemi bulunmaktadır.

GENERAL DYNAMICS’İN BAĞIMSIZLIK SINIFI ( INDEPENDENCE CLASS) SAVAŞ GEMİSİ

Kıyı Muharebe Gemisi’nin diğer sınıfı Bağımsızlık varyantı Independence class gemileridir. General Dynamics tarafından yönetilen üretimin ana yüklenicisi Alabama’daki Austal USA (Avustralya’nın Austal Gemilerinin bir alt kuruluşu) firmasıdır.

Bağımsızlık varyantı – Independence class gemileri yüksek hızlı, çevik ve çok görevli savaş gemisidir. Açık okyanus kabiliyeti bulunan gemi artan kıyı kaynaklı tehditlere karşı hâkimiyet sağlamak için tasarlanmıştır.Hızlı manevra kabiliyeti ve ağ bağlantılı olan gemi, mayın savaşı, denizaltı karşıtı savaş ve özel operasyonlar gibi çok sayıda görevi yerine getirebilmektedir.

Trimaran bir gövdeye sahip olan gemi, 127 metre uzunluğunda, 4,5 metre derinliğe ve 40 Knots üzeri hızla 3 bin 500 mil (6 bin 500 km) menzile sahiptir.

Geminin hızla değiştirilebilen modüler görev paketleri ve açık mimari Komuta Kontrol sistemiyle savunmaya yeni savaş yetenekleri sunmaktadır. Geminin uçuş güvertesi insanlı ve insanasız hava unsurlarına geniş çalışma imkanı sağlamaktadır. Hangar iki adet MH-60 Seahawk helikopteri veya bir adet H-53 HELO helikopteri, birden fazla İnsansız Hava Aracı (İHA) barındırabilir.

Bağımsızlık sınıfı gemiler trimaran gövdeye dayanarak inşa edildi. İlk gemi USS Independence (LCS-2) sözleşmesi 2005’de imzalandı. Gemi kızağa 2006 yılında konuldu, 2008 yılında denize indirilen gemi denemeler ve testlerin ardından 2009 yılında donanmaya teslim edildi.Sırasıyla USS Coronado (LCS-4) 2014 yılında, USS Jackson (LCS-6) Aralık 2015’te, USS Montgomery (LCS-8) Eylül 2016’da, USS Gabrielle Giffords (LCS-10) Haziran 2017’de , USS Omaha (LCS-12) 2018 yılında, USS Manchester (LCS 14) 2018’de donanmaya teslim edildi.

USS Tulsa (LCS 16), USS Charleston (LCS 18), USS Cincinnati (LCS 20), USS Kansas City (LCS 22), USS Oakland (LCS 24), USS Mobile (LCS 26), USS Savannah (LCS 28), USS Canberra (LCS 30) gemileri bir kısmı denize indirildi kabul testlerinde bir kısmı inşaa ve sözleşme aşamasında.

General Dynamics firması 2008 yılında ABD Donanması ile insansız su sütü ve su altı araçalarının geliştirilmesi için sözleşme imzalamıştı. Bu kapsamda şirketin geliştirdiği KNIFEFISH insansız denizaltı aracı (UUV) sisteminin test çalışmaları devam ediyor.Sistem mayın önleme ve denizaltıların tespit edilmesinde kullanılıyor.

Geçtiğimiz günlerde USS Independence (LCS 2) gemisinde yapılan denemelerde İki sistem – General Dynamics tarafından geliştirilen Knifefish insansız denizaltı aracı (UUV) ve Textron tarafından geliştirilen İnsansız Etki Süpürme Sistemi (UISS) testleri başarıyla geçti.

Textron tarafından geliştirilen İnsansız Etki Süpürme Sistemi (UISS)

Ayrıca bu sistemler gemide konuşlanan MH-60S Seahawk helikopteri ve MQ-8B insansız helikopterinde test edildi. Donanma yetkilileri testlerin başarılı olması LCS Modül Programı için kritik bir dönüm noktasının geçildiğini gösteriyor dedi.

Bu sistemlerin sadece LCS gemilerinde değil diğer bağımsız değişken gemilerde de konuşlandırılmasına onay verilmiş oldu.

Hava unsurları ve insansız araçlar ile yapılan mayın temizliği, gemilerin mayınlı sahaya girmeden yüzeye yakın ve denizaltındaki mayınları temizlemesine olanak sağlayacak. Ayrıca dikey kalkan hava araçları ile kıyı bölgesindeki savaş alanı keşif edilerek, amfibi saldırısı öncesinde çıkarma bölgesinin mayından temizlenmesine imkan verecek.

Knifefish insansız denizaltı aracı ve Textron tarafından geliştirilen İnsansız Etki Süpürme Sistemlerinin 2021 yılında operasyonel olarak kullanılması planlanıyor.

General Dynamics tarafından geliştirilen Knifefish insansız denizaltı aracı (UUV)

İki varyant LCS programına göre tasarlansada oldukça farklıdır. Her iki gemi 40-50 knt arasında hız yaparak 3 bin 500 mili (6 bin 500 km)  daha fazla mesafelere gidebilmektedir. Lockheed Martin Freedom sınıfı yüksek hızlı ve yarı planlı bir gövdeye sahipken, General Dynamics’in tasarımı ince ve stabilize edilmiş trimaran gövdeye sahiptir.

Gemiler LCS görevi kapsamında özel görev ekipmanı ve ekibi barındırabilir.Bu araçaların uzun süre etkin bir şekilde kullanılması ve kontrol edilemesi konusunda yetenekleri aynıdır.Fakat tasarımları sebebiyle hava unsurları imkanı farklıdır. İki tasarımda yeniden yapılandırılabilir ve çok farklı yaklaşımlar gemilerde uygulanabilir.

LCS PROGRAMIDA YAŞANAN PROBLEMLER

LCS programı 2016’da bir takım problemler yaşadı.Singapurda arızalanan USS Fort Worth (LCS-3) gemisi ancak 8 ayda tamir edilebildi. USS Milwaukee görev modüllerinin parçalanması sonucu hasar görmüş limana çekilmek zorunda kalmıştı. Bu olaydan sonra görev modüllerinin beklendiği gibi çalışmadığı iddia edildi.

Tam otomasyon sistemi ile çalışan gemiler, düşük sayıda personel görev yapacak şekilde tasarlanmıştı.Fakat plan öngörüldüğü gibi işe yaramadı ve personel daha fazla çalışmak zorunda kaldı. Bunun üzerine donanma gemilerdeki personel sayısını arttırdı.

LCS gemilerinin maliyetinin artması, hayatta kalma olasılığın düşük olması, ( savaş esnasında hasara dayanma kabiliyeti) yeterince silahlandırılmadığı endişesi yıllarca tartışıldı.Gemilerin kullandığı modüler görev paketlerinin etkin kullanılmadığı ve test edilmesine ilişkin kaygılar ABD kongresinde gündeme geldi.

Temmuz 2016’de Florida açıklarında USS Jackson (LCS 6) gemisinin ‘Tam Gemi Şok Testleri’ (FSST) yapıldı.Testin amacı geminin sualtı şokuna maruz kaldıktan sonra operasyonel hayatta kalma durumunu görmek.

LCS gemilerinin diğer problemi maliyetlerinin fazla olması. Senato Silahlı Hizmetler Komitesi bu gemilere yaklaşık 12,4 milyar dolar harcandığını bunun korkunç bir israf olduğunu savunuyor.

Tartışmalar ABD Donanmasının planlamasında bulunan FFG (X) Çok Rollü Güdümlü Füze Fırkateyni ile LCS gemileri arasında yoğunlaşıyor. Yeni stratejiye göre Washington’un önceliği artık “terörizm değil Çin ve Rusya gibi güçlerle rekabet” olacak.Bu sebeple LCS gemilerine ihtiyacın kalmadığı, açık denizlerde görev yapacak daha fazla FFG (X) Çok Rollü Güdümlü Füze Fırkateyni ihtiyaç olduğu ileri sürülüyor.

ABD Donaması FFG (X) çok rollü fırkateyn programı kapsamında geçen yıl başlatılan kavramsal tasarım yarışmasında 300 yakın tasarım incelendi.Donanma beş firmadan geri bildirim istedi, bu firmalar Lockheed Martin tek gövdeli LCS gemisi, Austal USA trimaran versiyonu, Fincantieri’nin FREMM, Navantia’nın F-100 fırkateyni, Huntington Ingalls’ın FF4622 tipi fırkateyni.

Lockheed Martin’in FFG (X) Çok Rollü Güdümlü Füze Fırkateyni tasarımı

FFG (X) programına başka tasarımlarından eklenebileceğini belirten donanma, İngiltere’nin yıllardır en başarılı tasarımlarından biri olan İngiltere, Kanada ve Avustralya’da fırkateyn ihalelerini kazanan BAE Systems’in Tip 26 olabileceğini belirtiyor.

ABD Donanması yeni fırkateyn programının deniz filosunda görev yapan gemilerde kullanılan ortak sistemler ile entegre olmasını istiyor.Bu gün füze destroyerlerinde kullanılan Aegis sistemine ek olarak birçok amfibi gemide ve Ford sınıfı gemilerde Raytheon’un Gemi Öz Savunma Sistemi kullanılıyor. İki sınıf LCS gemisinde de farklı sistemlerin kullanılmasından ABD Donanması rahatsız.

FFG (X) programında radar sistemi olarak Huntington Ingalls firması ve Bath Iron Works tarafında inşa edilen DDG Flight III tasarımında kullanılan küçültülmüş radar versiyonu kullanılacak. Denizaltı harbinde (ASW) ise LCS gemilerinde kullanılan görev modüllerine benzeyen sistemler olacak.

Yeni gemilerde LAZER silahı kullanmayı planlayan donanma, silah için yeni bilgisayar ve kontrol konsolu kurmak istemiyor. Açık kaynaklı arayüz ile kullanılan ortak sisteme yüklenerek çalışması isteniyor.

SENATO GÖREV MODÜLLERİ BÜTÇELERİNDE KESİNTİ YAPTI

Her ne kadar tartışmalar devam etsede ABD Donanması LCS gemilerini ihtiyaca göre planlayıp envanterine katmaya ve yeni siparişler vermeye devam ediyor. Beyaz Saray üç adet yeni LCS gemisi alınması için 2019 bütçesine 1,6 milyar dolar eklenmesini talep etti.

Senato Silahlı Hizmetler Komitesi (SASC) üyeleri Haziran 2019’da yayımlanan 2020 Ulusal Savunma Yetkilendirmesi Yasası’nda belirli ve kısa süreli durumlar dışından LCS programını genişletmek için fon kullanımını sınırlama getiren bir dil kullandı.

Mevcut LCS filosuna gelince, Beyaz Saray FY 2020 bütçesinde görev modülleri için 388 milyon dolar talep etti. Ödenekler Komitesi LCS mayın karşı önlemleri ve ortak görev modülü ekipmanı paketleri için para miktarını azaltarak 327 milyon dolar çekti. Hararetli tartışmaların ardından Silahlı Hizmetler Komitesi LCS fonlama taleplerinin bir çoğunda ciddi kesintiler yaparak onayladı.

Komite, LCS ortak görev modülü ekipmanı için istenen 51.6 milyon dolar bütçeyi 38,7 milyon dolara indirerek onayladı. LCS mayın karşı önlemler modülleri (MCM) için istenen 197,1 milyon dolar da 163.6 milyon dolar indirdi.

ABD Deniz Kuvvetleri şimdiye kadar LCS gemilerini deniz aşırı görevlerde kullanma konusunda isteksiz davrandı.Donanma 2019 yılının sonbaharıda 3 LCS gemisini deniz aşırı göreve göndermeyi planlıyor. Gemiler Singapur ve Ortadoğu’da bir üstte görev yapacak.

Türkiye’de üç tarafı denizler ile çevrili olduğunu ve uzun kıyılara sahip olduğumuzu düşündüğümüzde bu konsept gemilerin Türk Deniz Kuvvetleri tarafından değerlendirilmesi faydalı olabilir.Son dönemde Doğu Akdeniz, Ege denizi, Körfez bölgesi gibi alanlarda gerilim yaşadığımızdan Kıyı Muharebe gemileri (LCS) ülke savunmasına büyük katkı sağlayabilir.

Kaynak: Lockheed MARTİN, General Dynamics, USN, naval-technology, Austal, Ajanslar, foxtrotalpha, USNI News,

1 Yorum

  1. […] Kıyı Muharebe Gemisi – (Littoral Combat Ship-LCS), ABD Donanması tarafından küçük ölçekli… Bu gemiler, kıyıya yakın bölgelerde faaliyet göstermesi amacıyla dizayn edilmiştir. LCS gemileri, sığ kıyı sularında mayın temizliği, sessiz dizel denizaltılar, küçük hızlı deniz unsurları, terörist faaliyetler ve asimetrik tehditlere karşı faaliyet göstermek üzere tasarlanmıştır. […]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here