ABD Dışişleri Bakanlığı, İsrail’e tahmini 2,4 Milyar dolarlık maliyetle 8 adet KC-46 Hava yakıt ikmal tanker uçağı satışına onay verdi.

ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansından yapılan açıklamada, “Dışişleri Bakanlığı, İsrail’e tahmini 2,4 milyar dolar değerinde 8 adet KC-46 uçağı ve ilgili ekipmanın satışına onay verilmesine karar verdi.” ifadesi kullanıldı.

Satış paketi, 8 uçağın yanı sıra 16+1 PW4062 tipi motor, 18 adet MAGR 2K-GPS SAASM GPS/Navigasyon Sistemi, AN / ARC-210 U / VHF Haberleşme Sistemi ile yedek parça ve eğitim ekipmanlarını kapsıyor.

Boeing’in ABD Hava Kuvvetleri’nin ardından ikinci uluslararası müşterisi İsrail olacak.

İsrail basına göre, İsrail uçakların maliyetini ABD’den aldığı askeri yardım fonundan karşılamayı planlıyor.İsrail ilk tankerin teslimatını hızlandırmak için Boeing firması ile temaslarda bulunuyor.

KC-46 uçakları 104 yolcu, 54 hasta, 18 palet yük alırken, KC-135 Stratotanker ise 53 yolcu, 44 hasta, 6 palet yük alabiliyor. KC-46 dakikada 1.200 galon yakıt aktarırken, KC-135 ise dakikada 900 galon aktarmaktadır.

ABD Hava Kuvvetleri’nin eskiyen tanker uçaklarının yerine alacak olan ilk  Boeing KC-46 Pegasus stratejik nakliye ve tanker uçağı, 25 Ocak 2018’de Kansas’ın McConnell Üssü’nde düzenlenen tören ile Hava Kuvvetlerine teslim edilmişti.

Boeing ilk uçağın teslimatını bir yıl gecikmeyle yapabildi. Uçuş test programı ve sertifikalandırma sürecinde yaşanan sorunlar nedeniyle gecikme yaşandığı bildirildi.

Uçaklarda meydana gelen bazı problemlerin çözümü için geçen yıl Boeing ile ABD Hava Kuvvetleri arasında görüşmeler olmuştu. İkmal bomu kamerasında güneş ışığı kaynaklı parlama sorunu ve ikmal drogueın’daki tasarım hatası sebebiyle ikmal yapan uçağın ikmal haznesinde çıkmalar yaşanmıştı.

Boeing fiması, ABD Hava Kuvvetleri’ne 179 adet KC-46 Pegasus stratejik nakliye ve tanker uçağı teslim etmeyi, dünya çapında ise yaklaşık 400 adet satmayı planlıyor.

Kaynak: Defence News, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here