Almanya’nın Savunma Satın Alma Ajansı ( BAAINBw ) ikinci F125 Baden-Württemberg sınıfı fırkateyni teslim aldı.

Thyssenkrupp Marine Systems’in ARGE F125 konsorsiyum tarafından Wilhelmshaven’deki deniz üssünde 3 Mart’da ajansa teslim edildi. Teslimatın ardından geminin işlerliği Alman Donanması tarafından sağlanacak ve mürettebatın gemide eğitimleri arttırılarak devam edileceği bildirildi.

Teslim alınan Nordrhein Westfalen (F-223) fırkateyni Alman Donanması için inşa edilen dört F125 Baden-Württemberg sınıfı fırkateynin ikincisi oldu. ilk Baden-Württemberg sınıfı  F125 fırkateyni (F-222) tüm testleri tamamlayarak 17 Haziran 2019’da Marine Systems (TKMS) tesisinde düzenlenen tören ile Alman Donanması’na teslim edilmişti. Üçüncü geminin bu yıl sonunda, dördüncü geminin 2021 yılında teslim edileceği belirtildi.

Fırkateynler ARGE F125 lider şirket olan Thyssenkrupp Marine Systems ve Bremenbased Fr. Lürssen tersanelerinde inşa ediliyor.

Alman Donanması 1982 ve 1990 yılları arasında hizmete giren 8 adet ‘F122 Bremen sınıfı firkateyni ‘nin yerine F125 fırkateynini devreye almayı planladı. Bremen sınıfı fırkateynlerin 5 adeti emekliye ayrılmış 3 adeti aktif görevine devam ediyordu.

Kaynak: Navaltoday, Verteidigungsministerium,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here