Suudi Arabistan’da İran destekli Husi militanlarının koordineli balistik füze ve İHA saldırıları İsrail’in uykularını kaçırıyor. Kısa süre içerisinde Demir Kubbe (Iron Dome) Hava Savunma Sistemi üçüncü kez testten geçirildi.

Rafael Advanced Defence sistem ve İsrail Füze Savunma Örgütü (IMDO) geçtiğimiz aylarda gerçekleştirdiği ‘David’s Sling’ (Davut’un Sapanı) sisteminin testleri ardından üçüncü seri testi başarıyla tamamladı. Testlerde Demir Kubbe hava savunma sistemi bir dizi karmaşık senaryoda başarılı bir performans gösterdi; birden fazla eşzamanlı fırlatılan İHA, roket ve füze salvosunu yakalayarak imha etti.

Testler İsrail Hava Savunma Ağı personeli katılımıya İsrail’in güneyinde bulunan bir test merkezinde gerçekleştirildi. Yeni Demir Kubbe sistemi İsrail’in çok katmanlı hava savunma sistemini daha da gülendireceği belirtildi.

İsrail’in ‘David’s Sling’ (Davut’un Sapanı) adlı yeni hava savunma sistemi İsrail Füze Savunma Teşkilatı ve ABD Füze Savunma Ajansı tarafından testlere tabi tutuluyor.

David’in Sling silah sisteminin geliştirilmesinde ana yüklenici Rafael Advanced Defence Systems, ABD merkezli Raytheon işbirliği ile çalışıyor. Füze sistemini İsrail Havacılık Endüstrisi (IAI)’nın ELTA bölümü MMR radarını geliştirirken, komuta ve kontrol sistemi Elbit Systems tarafından geliştiliyor.

İsrail, ABD ordusuna Iron Dome hava savunma sisteminin ilk bataryasını Eylül 2020’de teslim ettmişti. İsrail Savunma Bakanlığı ile ABD ordusu arasında İron Dome alım sözleşmesi geçen yıl imzalanmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here