İsrail Hava Kuvvetleri i F-35I (Adır) savaş uçağı Kaynak: IDF

İsrail Hava Kuvvetleri envanterindeki F-35I (Adır) savaş uçaklarının Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn veya Suudi Arabistan’daki üslerde konuşlandırılma olasılığı olduğu iddia edildi.

Shephard Media’nın haberine göre, İsrail savaş uçakları İran’ın nükleer tesislerinden sadece bir saatlik uçuş mesafesinde olacak, bu da operasyonel planlamada çok büyük avantaj sağlayacak.

Abraham Anlaşmalarının imzalanmasının ardından 50 adet F-35A’nın Birleşik Arap Emirliklerin’e satışın onaylanması, İsrail’in üçüncü filo kurmak için F-35A satın alacak olması, körfez ülkeleri ile operasyonel işbirliğini gündeme getirdiği belirtildi.

Negev’deki Nevatim Hava Üssü’nden hareket eden İsrail F-35I uçakları havadan yakıt ikmali yapmadan Suriye, Irak, Lübnan, Ürdün ve Mısır’ın bazı bölgelerindeki hedeflere hava saldırısı düzenleyebiliyor. Fakat İsrail için en acil tehdit olarak İran görülüyor.

İsrail savaş uçakları Suriye’deki İran destekli gruplara düzenli hava saldırısı düzenleyerek bu grupların burada konuşlanmasını bozmaya çalışıyor.

Haberde, İsrail’in “üçüncü çemberdeki” ülkeler olarak adlandırdığı İran, Libya ve Kuzey Afrika’da operasyon yapmak amacıyla KC-46 yakıt ikmal uçakları satın aldığı belirtilmektedir.

Kaynak: İsrail Defence News, Shephard,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here