İtalyan Donanması, dünya çapında bilinen OTOMAT / Teseo ailesine dayanan TESEO MK2 / E, gemisavar füzesi tedarik edecek.

İtalyan Donanması Avrupa merkezli füze sistemi geliştiricisi ve üreticisi MBDA firmasından yeni Teseo Mk2 / E gemisavar füzesi tedarik edecek.

Yeni nesil sistem dünya çapında OTOMAT olarak bilinen eski Teseo ailesini temel alıyor. Teseo Mk2 / E füzesi uçuşu boyunca tam görev kontrolü ile hem deniz hem kara hedeflerine uzun menzilde angaje olabiliyor. Sistem, yenilikçi bir entegre görev planlamasına ve gelecekte ek özellikler için bazı seçeneklere sahip yeni bir RF arayıcıya sahip olacak.

İtalyan Donanmasında FREMM ve Horizon sınıfı fırkateynlerde Mk2 / A versiyonu kullanılmaktadır. Yeni füze bu platformlarda kullanabileceği gibi, yeni nesil muhrip (DDX) ve Açık Deniz Devriye Gemileri (PPA – Pattugliatori Polivalenti d’Altura) de Teseo Mk2 / E füzesi kullanılması planlanmaktadır.

MBDA, Avrupa merkezli bir füze sistemi geliştiricisi ve üreticisidir. Şirket Aralık 2001 tarihinde Fransız Aérospatiale-Matra, İtalyan Alenia Marconi Systems ve Britanyalı Matra BAe Dynamics ortaklığı ile kurulmuştur.

Kaynak: navalnews

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here