İsrail hükümeti KC-46 Pegasus çok rollü tanker ve nakliye uçağı ile 25 adet F-35 savaş uçağının alımını resmen onayladı.

Boeing yetkilileri, İsrail’in 25 adet F-15EX savaş uçağı satın almak istediğini, mevcut 25 adet F-15I jeti içinde güncelleme talebinde bulunduğunu açıklamıştı. Fakat hükümet gelişmiş versiyon F-15EX savaş uçağı satın alınması planlandığından söz edilmedi.Fakat CH-47 Chinook veya CH-53K King Stallion’un bir çeşidi olan gelişmiş yeni bir ağır kaldırma helikopteri satın alımlarına yeşil ışık yaktı.

İsrail hükümeti 22 Şubat’da alım anlaşmasını onaylanmasının ardından İsrail Savunma Bakanlığı satın alma programları üzerinde çalışmaya başladığını açıkladı.İlk iki KC-46 için Teklif ve Kabul Mektubu (LOA) hafta sonu hazır olacağı belirtildi.

İsrail Savunma Bakanlığı Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, gelişmiş versiyon F-15EX’in KC-46 tankerinden yakıt ikmali yaparken bir göresel yayımladı. Fakat yeni versiyon F-15EX satın almak için İsrail’in resmi bir planı yok.

İsrail Savunma Bakanlığı, ek F-35 alımı, yeni ağır kaldırma helikopterleri ve ismi açıklanmayan silah tedariği için süreçlerin başlatıldığı doğruladı.

İsrail’de ek F-35’ler mi yoksa yeni versiyon F-15EX alımı yapılması konusunda tartışmalar yaşanıyordu.Fakat hükümet mevcut F-15 filosunu tamamlamak veya yükseltmek yerine F-35I’ye odaklanmaya karar vermiş gibi görünüyor.

İsrail iki filo oluşturacak 50 adet F-35I’dır siparişi vermişti. Üçüncü filonun oluşturulması için 25 adet F-35I daha sipariş verilmesi planlanıyor.

Kaynak: İsrail Savunma Bakanlığı, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here