Uluslararası Savunma Fuarı IDEX’ın ilk gününde Birleşik Arap Emirlikleri savunma şirketi Edge Group, kamikaze dronları olarak adlandırılan dört çok motorlu dolaşan mühimmatları tanıttı.

Dört farklı İHA’dan oluşan ailenin ilk üyesi QX-1 mikro-İHA, yaklaşık yarım kilogramlık bir yük taşır ve platformun toplam ağırlığı 3 kilogramdır. QX-2 mini-UAV ise daha büyük bir platform ve 1,5 kilogramlık bir yük taşıyabiliyor. QX-3 küçük İHA sınıfından temelde toplam ağırlığı 5 kilogram olan dört güdümlü mühimmat veya faydalı yük taşıyabilir. QX-4 İHA’sı dikey kalkış ve iniş yapabiliyor ve yaklaşık 90 dakika uçabiliyor.

QX-4 İHA’sı dikey kalkış ve iniş yapabiliyor

Firma fuarda Shadow 50, Shadow 25 dronlarını, Rash 2 kayar cephane kitini ve RW-24 yeni versiyonlarını tanıttı.

İHA’LARI ÖNLEYEN SİSTEMLER SERGİLENDİ

IDEX 2021 fuarında bazı şirketler gözetleme uçağı, kamikaze mühimmat veya sürü olarak insansız hava araçlarını sergilerken, bir kaç firmada yüksek enerjili lazer sistemleri ve akıllı füzeler de dahil olmak üzere karşı önlemleri içeren ürünleri sergiledi.

BAE firmalarından Halcon tarafından üretilen SKYKNIGH füzeleri, roketler, topçu ve havanlar, drone sistemi, döner kanatlı uçaklar, İHA’lar gibi tehditleri 10 kilometre menzilden vurmak için tasarlanıyor. Füze Alman Rheinmetall tarafından üretilen Oerlikon hava savunma sistemine entegre edilmesi planlanıyor. BAE, SkyKnight’ı satın almayı taahhüt etmesine rağmen, dört yılda geliştirilmesi gereken sistem hedeften hala uzak.

Halcon tarafından üretilen SKYKNIGH füzeleri

İHA’ları karşı geliştirilen radar ve elektronik savaş teknolojisi içeren prototip Golden Grup’un standında sergilendi. Platform, Avnon Group’un bir yan kuruluşu olan Skylock tarafından geliştirildi. BAE bir dizi testin ardından sistemi kullanacağına karar verecek.

Avnon Group’un bir yan kuruluşu olan Skylock tarafından geliştirilen radar ve elektronik savaş teknolojisi

Başka bir stantta sekiz tekerlekten çekişli Rabdan piyade savaş aracının üstünde oturan Yüksek Enerjili Lazer Silah Sistemi sergilendi. Amerikan firması Raytheon Technologies’in Yüksek Enerjili Lazer Silah Sistemi, beş gün önce Emirlik şirketi Al Jasoor ile işbirliğini duyurduktan sonra ilk kez sergilendi. Sistem, elektro-optik sensörler ve izleme algoritmaları kullanarak çok küçük dronları hedefleyebiliyor.

Rabdan piyade savaş aracının üstünde oturan Yüksek Enerjili Lazer Silah Sistemi

Kaynak: IDEX-2012

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here