İsrail Hava Kuvvetleri’nin F-16/D “Barak” savaş uçakları Almanya’da düzenlenen ortak tatbikata katılmak için Köln yakınlarındaki Nörvenich Hava Üssü’ne geldi.İsrail Hava Kuvvetleri tarihte ilk kez Alman hava sahasında uçmuş oldu.

Almanya ile İsrail’in düzenleyeceği ortak tatbikata katılmak için İsrail Hava Kuvvetleri’nin F-16C / D “Barak” savaş uçakları 17 Ağustos’da Almanya’nın Köln yakınlarındaki Nörvenich Hava Üssü’ne geldi.Hava üssünde Alman Hava Kuvvetleri’nin 31 Taktik Hava filosuna bağlı Eurofighter çok amaçlı savaş uçakları bulunuyor.

İsrail Hava Kuvvetleri’nin Hatzor merkezli 101 ve 105 Filolarına bağlı 6 adet F-16/D “Barak” savaş uçağı ile birlikte iki adet Boeing 707 “Re’em” tanker uçağı, özel görevler için 2 adet Gulfstream G550 uçağı ve 180 yakın personel Nörvenich Hava Üssü’ne intikal etti. Her iki G550 uçağı Nevatim Hava Üssünde bulunan 122 filoda görev yapıyor.Uçaklar Havadan Erken Uyarı (CAEW) sistemi ile donatılmış Elektronik istihbarat veya ELINT / SIGINT, görevlerini yapabiliyor.

Ortak tatbikat kapsamında geçen hafta Alman üssüne IAF bağlı C-130H / J ve KC-130 destek uçakları askeri teçhizat ve malzeme getirmişti.

IAF’ın basın bildirisinde, Almanya’da düzenlenecek tatbikatta, IAF’ın yeteneklerini geliştirime, çeşitili senaryoları deneme ve müttefik hava kuvvetleriyle işbirliğini güçlendirmenin amaçlandığı vurgulanarak, bu kapsamda it dalaşı, karadan havaya füze tehditlerini yenme ve düşman topraklarında muharebe senaryolarının test edileceği belirtildi.

Kaynak: IAF, Ajanslar, The Drive,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here