Libya’da Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ve Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi iki ayrı açıklama yaparak ateşkes ilan etti.UMH, Mart ayında seçim çağrısı yaptı.

BM tarafından tanınan UMH’dan yapılan açıklamada, “UMH Başbakanı Fayiz Serrac’ın tüm askeri birliklere derhal silahların susması ve Libya topraklarının bütününde tüm muharip operasyonlara son verilmesi talimatını ilettiği” bildirildi.

UMH ayrıca stratejik önemdeki Sirte ve Cufra kentlerinin asker ve silahtan arındırılması çağrısı yaptı. Açıklamada, “Etkili bir ateşkesin sağlanabilmesi için Sirte ve Cufra bölgelerinin asker ve silahtan arındırılması, ayrıca iki taraftan güvenlik güçleri arasında bir güvenlik anlaşmasına varılması gerekmektedir” denildi.

Sirte, kentin güneydoğusunda uzanan ve “Libya hilali” olarak adlandırılan zengin petrol yataklarına sahip bölgeye açılan kapı konumunda. Sirte’nin güneyinde bulunan Cufra vilayeti de askeri hava üssüne ev sahipliği yapıyor. Sirte ve Cufra, UMH’ya karşı savaşan ve Tobruk hükümeti tarafından desteklenen Halife Hafter güçlerinin kontrolünde bulunuyor. 

UMH, ateşkesin nihai hedefini “Libya’nın toprakları üzerindeki tam egemenliğinin sağlanması ile yabancı güçler ve paralı askerlerin ülkeyi terk etmesi” olarak açıkladı. Libya’da iki taraf için savaşan, Rusya, Suriye ve Sudan’dan gelen binlerce paralı asker bulunuyor.

MART AYINDA SEÇİM ÇAĞRISI

UMH açıklamasında ayrıca Mart ayında ülkede meclis ve devlet başkanlığı seçimleri düzenlenmesi çağrısı yapıldı.

Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi’nin Başkanı Akile Salih de ayrı bir açıklama yaparak ateşkes ilan etti ve tarih vermeden seçim çağrısında bulundu. Salih ayrıca Sirte kentinin seçimle işbaşı yapacak yeni hükümetin geçici merkezi olmasını önerdi.

Kaynak: DW,AP,rtr/BK,JD,TY

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here