ABD Hava Kuvvetleri’nin en iyi F-16 pilotu ile simülasyonda it dalaşına giren yapay zeka, pilotu 5-0 yenerek galip geldi.

ABD Savunma Gelişmiş Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) tarafından başlatılan Air Combat Evolution (ACE) proje kapsamında yapay zeka (artificial intelligence /AI) geliştiren firmaların ürünleri simülasyonda gerçek pilot ile karşı karşıya geldi.

Heron Systems firmasının geliştirdiği yapay zeka algoritması, simülasyon ortamında F-16 pilotu ile girdiği it dalaşında pilotu 5-0 yenerek galip geldi. Simülasyona katılan pilot yaklaşık 2 bin saatten fazla operasyonel uçuş tecrübesine sahipti.

DARPA tarafından gerçekleştirilen 3 gün süren etkinlik 18 Ağustosta başladı. İlk gün sekiz takım, Johns Hopkins Üniversitesi’nin Uygulamalı Fizik Laboratuvarı’nın (APL) geliştirdiği beş farklı türde simüle edilmiş senaryo üzerinden yarıştı. Simülasyonlarda seyir füzesi veya büyük bir insansız hava aracına benzeyen uçuş profiline sahip “Zombi” olarak adlandırlan araca, F-16 Viper veya ağır bombardıman savaş uçaklarının dijital temsilleri karşı karşıya geldi.

Etkinliğin ikinci gününde takımlar birbirine karşı uçuşlar gerçekleştiridi. Son aşamayı geçerek finale Aurora Flight Sciences, Heron Systems, Lockheed Martin ve PhysicsAI olmak üzere dört takım kaldı. Son gün kalan takımlar yarı finalde birbiriyle mücadele etti. Lockheed Martin, Physics AI’yı takımını yendi. Heron Systems ise Aurora Flight Sciences’ı eledi. Finalde karşı karşıya gelen Heron Systems, Lockheed Martin eleyerek, Uçuş okulu eğitmen F-16 pilotu ile karşı karşıya geldi.

Bu turnuva Kasım 2019’da başlayan bir dizi etkinliğin son denemesiydi. İlk denemede Ekipler simüle edilmiş F-15 savaş uçaklarını kullanırken, Bu yılın Ocak ayından yapılan ikinci etkilikte F-16, son etkinlikte ise F-16 Viper dijital temsillerini kullandı.

Bu etkinliğin sonucunda Air Combat Evolution (ACE) projesini nasıl etkileceği tam olarak belli değil.DARPA bu gibi etkinlikler ile “yapay zeka geliştiricilerini harekete geçirerek ACE projesini genişletmeyi amaçladıklarını açıklamıştı.

Kaynak: AirMagazine, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here