Türkiye ile Yunanistan arasında gerilimin giderek arttığı dönemde, Güney Kıbrıs, Yunanistan, İtalya ve Fransa Kıbrıs adasının batısında ortak tatbikat başlattı.

Yunanistan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Bu tatbikat, dört Akdeniz devletinin tansiyonu düşürme politikası kapsamında hukukun üstünlüğüne yönelik taahhütlerini ortaya koyma amacı taşıyor” denildi.

‘Eunomia’ adı verilen tatbikata dört ülke katılıyor. Fransa, tatbikata üç Rafale savaş uçağı ve bir süre önce bölgeye gönderdiği Lafayette fırkateyni ile katılıyor. Yunan basınında yer alan haberlere göre, tatbikata İtalya bir fırkateynle, Güney Kıbrıs’da helikopter ve sahil güvenlik gemileriyle katılıyor.

Tatbikatın koordinasyon merkezi Güney Kıbrıs’da bulunan Baf kentinde yer alan Andreas Papandreu Hava Üssü olduğu belirtildi. Yunanistan hava üssüne üç F-16 konuşlandırdı.

ABD ve Yunanistan, bu hafta içerisinde Girit Adası’nın güneyinde bir tatbikat gerçekleştirirken, Birleşik Arap Emirlikleri de yine bu bölgede tatbikata katılmak için dört F-16 gönderdi.

Kaynak: Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here