İsrail’in F-35 savaş uçaklarını operasyonel bir saldırıda kullanan ilk ülke oldu.Hava Kuvvetleri yetkilileri, F-35I “Adir” savaş uçağını “süper-istihbarat toplayıcısı” ve “oyun değiştirici” olarak tanımlıyor.

İsrail Hava Kuvvetleri (IAF) üç yeni F-35 Adir  Lightning II  savaş uçağı daha envanterine kattı. Nevatim üssünde iki filoda F-35 Adir savaş uçağı sayısı 27’ye çıktı.

Üç F-35 Adir savaş uçağı geçtiğimiz günlerde İsrail’in güneyindeki Nevatim üssüne indi. Uçaklar IAF’ın ikinci filosu “Güney Aslanları” adlı 116. Filoya katıldı. İsrail F-35’leri Suriye ve Lübnan semalarında operasyonlar gerçekleştirdikleri gündeme gelmişti.

Hava Kuvvetleri yetkilileri, F-35I “Adir” savaş uçağını “süper-istihbarat toplayıcısı” ve “oyun değiştirici” olarak tanımlıyor. İsrail hükümeti 50 adet F-35 satın almaya karar verdi. Uçaklar yerel olarak geliştirilen elektronik savaş ekipmanları ve silahlarla donatılıyor.

Uçaklar IAF’ın ikinci filosu “Güney Aslanları” adlı 116. Filoya katıldı.

İsrail, F-35 üretimine katılan ülkelerden biri. Amerika’dan gelen  F-35’ler modifiye edilerek yerel sistemler ekleniyor.Uçağın navigasyon sistemleri, haberleşme, komuta kontrol, yönetim kısmı, hatta silahları üzerinde dahi değişikliklere gidiliyor.İsrail’in her aldığı uçağın adında “I” ilavesi vardır. Bu da ülkenin uçak üzerinde yaptığı değişikliklerin bir ifadesi bir marka gibidir. Bu sebeple F-35’lere takılan isim ise “Adir” olarak tespit edilmiştir.

Nisan ayı başı itibariyle dokuz ülkede 625 F-35 uçağı 380.000 kümülatif uçuş saatini geçerken, 27 askeri üsste 1.300’den fazla pilot ve 10.000’den fazla yer personeli faaliyet gösteriyor.

Kaynak: İsrail Hava Kuvvetleri (IAF)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here