İngiltere Uçak Gemisi Görev Gücü 28 haftalık bir operasyon ile Hindistan, Japonya, Güney Kore ve Singapur dahil 40’tan fazla ülkeyi ziyaret edecek.

Yaklaşık 3 Milyar sterlin (4.19 milyar dolar) değerindeki HMS Queen Elizabeth uçak gemisine 8 RAF F-35B savaş uçağı, 14 helikopter ve 6 Kraliyet savaş gemisi eşlik edecek. Uçak Görev Gücü bu güne kadar adadan hareket eden en büyük deniz ve hava gücü olacak.

Yetkililer ülkenin “21. yüzyılın uluslararası sistemini şekillendirmedeki” rolünü gösterecek önemli bir operasyon ile Görev Gücü’nün Mayıs ayı içersinde yola çıkacağını belirtti.

Uçak Gemisi Görev Gücü’nde sekiz Kraliyet Donanma unsuru eşlik edecek; Tip 45 Muhripleri HMS Defender ve HMS Diamond, Tip 23 anti-denizaltı fırkateynleri HMS Kent ve HMS Richmond, Tomahawk seyir füzeleri taşıyan bir denizaltı ve Royal Fleet Auxiliary, RFA Fort Victoria ve RFA Tidespring oluşan destek gemilerinden oluşacak.

Ayrıca ABD Donanması Arleigh Burke sınıfı muhrip USS The Sullivans ve Hollandalı Donanmasından HNLMS Evertse fırkateyni 28 haftalık operasyonda HMS Queen Elizabeth uçak gemisine eşlik edecek.

Uçak gemsinde dikine iniş kalkış yapabilen 8 adet RAF F-35B savaş uçağı ve 14 deniz helikopteri ( 4 adet Wildcat deniz saldırı helikopteri, yedi Merlin Mk2 anti-denizaltı helikopter ve üç Merlin Mk4 komando operasyonlarında kullanılan ) görev yapacak. Yaklaşık 25 bin deniz mili kat edilecek operasyonda 3.700 personel görev yapacak. ABD Deniz Piyadelerine bağlı 10 adet F-35B savaş uçağıda uçak gemisinde bulunacak.

Geçtiğimiz günlerde İngiltere basınına yansıya haberlerde İngiliz savaş gemileri Ukrayna ile Rusya arasındaki gerilimin artması üzerine Mayıs ayı ortalarında Karadeniz’e doğru yola çıkacağı gündeme gelmişti. Haberde, hava savunma özelliği olan Tip 45 Muhribi ve Denizaltı savaşı kabiliyeti olan Tip 23 firkateyni, Kraliyet Donanması’nın Akdeniz’e gidecek olan Uçak Gemisi Görev Gücü’nden ayrılarak Boğazlar’dan Karadeniz’e geçeceği belirtilmişti.

HMS Queen Elizabeth uçak gemisi Temmuz 2014’te Kraliçe II. Elizabeth tarafından Fife Rosyth Tersanesi’nde düzenlenen bir törenle denize indirildi. Bugüne kadar İngiltere, kısa kalkış ve dikey inişli uçak versiyonu F-35B’den 48 tane sipariş etti ve şu ana kadar 21 adet teslim aldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here