Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Kızıldeniz’de bulunan Yanbu limanına İnsansız Deniz Aracı ile yapılan bir saldırının engellendiği açıklandı.

Patlayıcı yüklü bir teknenin hedef alındığı bildiren Savunma Bakanlığı yetkilileri, operasyon sonucunda herhangi bir hasar olup olmadığı konusunda açıklama yapmadı.

Suudi Arabistan deniz güvenlik firmaları bölgede bir gemiye düzenlenen saldırıya ilişkin doğrulanmamış rapor vermesinin ardından, Suudi Arabistan Deniz Kuvvetleri unsurları Kızıldeniz’deki Yanbu limanında patlayıcı yüklü bir gemiyi durdurduğu açıklandı.

Suudi Haber Ajansı’na açıklamalarda bulunan Suudi askeri sözcüsü Turki el-Maliki, ” Bubi tuzaklı teknenin angajman kurallarına göre imha edildi.” ifadelerini kullandı.

Deniz Güvenlik firması Dryad Global, muhtemelen Suudi firması Bahri’te ait petrol tankeri NCC Dammam’ın Yanbu açıklarında saldırıya uğradığına dair “doğrulanmamış raporlar” aldığını açıklamıştı. Ulusal Denizcilik Şirketi’nin (Bahri) İcra kurulu başkanı Abdullah Aldubaikhi, Denizcilik Şirketi’ne (Bahri) ait hiçbir geminin saldırıya uğramadığını söyledi.

Suudi Arabistan Aralık ayında, Cidde limanına demirlemiş bir tankerin patlayıcı yüklü bir tekneyle vurulduğunu açıklamıştı.Kızıldeniz’deki başka bir Suudi limanında bir tankerin patlama sonucu hasar gördüğü ayrı bir olayı gündeme gelmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here