ABD Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA), keşif aracı Perseverance ile Mars’a gönderdiği mini helikopter Ingenuity’nin çektiği ilk fotoğraflar dünyaya ulaştı. Ingenuity, 19 Nisan’da Mars yüzeyinde başarılı bir kalkış ve iniş gerçekleştirmişti. İngenuity’nin ilk uçuşuna ilişkin görüntüler, uydu vasıtasıyla dünyaya iletilmişti.

NASA, Ingenuity’nin 22 Nisan’daki ikinci uçuşunda çektiği Mars’ın yüzeyini gösteren renkli 2 fotoğraf paylaştı. Yaklaşık 1,8 kilogram ağırlığındaki Ingenutiy’nin yerden 5,2 metre yükseklikte 80 saniye civarında uçtuğu ve üzerindeki renkli kamera ile ilk görüntüleri aldığı kaydedildi.

NASA tarafından yayımlanan Mars helikopteri Ingenuity’den çekilen ilk renkli fotoğraf

Mars’taki atmosfer yoğunluğunun Dünya’nın yaklaşık yüzde 1’i kadar olması nedeniyle NASA mühendisleri, Ingenuity’yi yerden kaldırmak için ultra hafif malzemeler ve Dünya’da gerekenden daha hızlı dönen her biri 123 santimetre uzunluğunda 4 adet pervane kullanmışlardı.

Pervaneli robot hava aracı Ingenuity, Mars yüzeyinden 3 metre yükselerek yarım dakika boyunca havada asılı kalmak ve dört ayağı üzerinde yeniden yüzeye inmek üzere programlanmıştı.

Üçüncü uçuşunu 25 Nisan’da gerçekleştiren Ingenuity’nin, dördüncü uçuşunu da bu hafta sonuna doğru yapacağı bilgisi paylaşıldı.

Kaynak: NASA, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here